Uczelnie w regionie wspierają studentów z Ukrainy

kra 7427 2022 03 03 185528

Zniesienie czesnego i opłat za akademik oraz porady psychologiczne – to tylko niektóre formy wsparcia jakie studentom z Ukrainy udzielają uczelnie w województwie lubelskim.

Sprawdziliśmy, jak pomoc wygląda na niektórych uczelniach i jak jest odbierana przez studentów. 

– Akademia Bialska Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej wspiera studentów z Ukrainy wielotorowo – mówi rektor uczelni prof. Jerzy Nitychoruk. – Uznaliśmy, że w tej sytuacji studenci powinni być objęci przede wszystkim opieką psychologiczną. Nasze zakłady pedagogiki wyznaczyły dyżury i w ramach tych dyżurów zaczęliśmy wspierać studentów tą właśnie pomocą. Uczelnia zlikwidowała czesne, opłaty za akademik, wystąpiła z możliwością występowania o zasiłki, żeby studenci mogli dostać konkretne pieniądze. Dodatkowo uczelnia chce zająć się rodzicami studentów. Mogą sprowadzać do nas swoje rodziny. Dajemy wolne pokoje w akademiku.

Jak na udzielane wsparcie patrzą studenci bialskiej uczelni?

– Jest to dla mnie bardzo ważne. Uczelnia robi bardzo dużo dla uchodźców z Ukrainy, dla nas, dla studentów. Jesteśmy pod ich opieką i to bardzo czuć. To tragiczna sytuacja. Moja matka jest już w Warszawie i przyjmuje uchodźców tam, a mój ojciec jest lekarzem wojskowym, jest w Ukrainie. Nie odpowiada mi już od dwóch dni – opowiada jedna ze studentek.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni uczelni za to, że nie musimy płacić za ten semestr za studia, za akademik. Uważam, że to bardzo duża pomoc. Te pieniądze możemy przeznaczyć na funkcjonowanie w Polsce albo nawet na pomoc dla rodzin, które zostały w Ukrainie – dodaje kolejna studentka.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie kształci się 830 studentów i doktorantów pochodzących z Ukrainy. Uczelnia prowadzi obecnie zbiórkę pieniędzy na rzecz wsparcia osób z Ukrainy oraz rodzin ukraińskich studentów i doktorantów.

– Zorganizowano też pomoc psychologiczną, ale to nie jedyne wsparcie ze strony uczelni – zaznacza rzeczniczka UMCS Aneta Adamska. – Na naszej uczelni została uruchomiona uproszczona procedura wnioskowania o zapomogę, która przysługuje studentowi znajdującemu się w trudnej sytuacji życiowej. Studenci UMCS pochodzący z Ukrainy zainteresowani przyznaniem tego rodzaju wsparcia finansowego mogą już składać wnioski przez system USOSWeb. W uzasadnionych przypadkach studenci mogą również składać podanie o obniżenie opłaty za studia. Dodatkowo na najbliższym posiedzeniu Senatu UMCS przedstawimy do zatwierdzenia program „Talenty na UMCS”, za pomocą którego dla naszych studentów z Ukrainy uruchomiona zostanie dodatkowa pula bezpłatnych miejsc na studiach I, II stopnia i jednolitych magisterskich. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie we współpracy z naszą uczelnią zadeklarowała zapewnienie bezpłatnego wsparcia prawnego osobom potrzebującym go w Polsce w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie.

– Wszyscy studenci, obywatele Ukrainy są zwolnieni z czesnego za semestr letni, nie ponoszą opłaty za studia – informuje rektor Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, prof. Mirosław Jarosz. – Mamy studentów pochodzących z Charkowa, miejscowości Sumy, która jest tuz przy granicy. Toczą się tam w tej chwili ciężkie walki, są straty wśród ludności cywilnej. To osoby, które tracą teraz bliskich. Udzielamy im wsparcia. Jest specjalny telefon. Można zadzwonić, umówić się na rozmowę z psychologiem. 

Jakiego wsparcia udziela studentom Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie studiuje 600 studentów z Ukrainy?

– Pochodzący z Ukrainy studenci KUL mogą liczyć na finansowe wsparcie uczelni – zapewnia rzecznik uczelni, prof. Michał Wyrostkiewicz. – Wyraża się to przede wszystkim w redukcji, a nawet całkowitym zniesieniu opłat za studia. Podobnie jest z opłatą za mieszkania w akademikach. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji konkretnego studenta, który zwróci się do uczelni z prośbą o pomoc.

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie studiuje kilku studentów z Ukrainy, w najbliższych dniach odbędą się rozmowy na temat przyznania im ewentualnego wsparcia.

W samym Lublinie studiuje około 3,5 tys. studentów i doktorantów pochodzących z Ukrainy. W Białej Podlaskiej najwięcej studentów z Ukrainy – bo 86 – studiuje w Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych. Dodajmy, że uczelnia ta przyjęła nową nazwę, poprzednio była to Państwowa Szkoła Wyższa.

MaT / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version