– W 2022 r. Żydzi, którzy przetrwali niemiecką okupację Kijowa podczas II wojny światowej znów chronią się przed bombami – informuje na Twitterze ukraińskie rządowe Centrum Komunikacji Strategicznej. Załącza film, na którym zgromadzeni w schronie kijowscy Żydzi wzywają Putina do zaprzestania inwazji na Ukrainę.
– Nazywam się Walentyna Romanowa, urodziłam się na Ukrainie. Przeżyłam bombardowania Kijowa podczas niemieckiego ataku w 1941 roku, moi bliscy zginęli w Babim Jarze, teraz znów znajduję się w Kijowie podczas bombardowania. Putinie, wycofaj swoje wojsk i zostaw Ukrainę, chcemy pokoju – mówi kobieta na nagraniu opublikowanym na twitterowym kanale rządowej ukraińskiej instytucji.
– Oleh Jakowlewicz, urodzony w Kijowie w 1940 roku, moi krewni zginęli w Babim Jarze w 1941 roku. Teraz siedzę w schronie, spadają na mnie bomby wroga. Putin, wynoś się z Kijowa i z całej Ukrainy. Chcemy pokoju – zwraca się do widzów kolejny kijowski Żyd.
– Tamara Aleksiejewna, urodzona w 1939 roku, kijowianka. Wojna zaczęła się w czerwcu 1941 roku, krewni od strony mojej matki, Żydzi, zostali wzięci do Babiego Jaru, wszyscy tam zginęli. Dziś także jestem w Kijowie, ale to straszny rok. Putinie, życzę ci śmierci, zostaw nas, chcemy pokoju – deklaruje inna kobieta.
Nagranie wykonano w udekorowanym flagami Ukrainy i Izraela wąskim korytarzu, który według opisu służy za schron. W pomieszczeniu chronią się starsi ludzie, cześć z nich porusza się o kulach.
In 2022, the Jews who survived the occupation of Kyiv, Ukraine in WW2 are hiding from the bombs again. Never have they thought before that these events will be repeated. It turned out that Hitler has a follower in 2022 – his name is Vladimir Putin. #stoprussia pic.twitter.com/a3mrgBLp3w
— Stratcom Centre UA (@StratcomCentre) March 2, 2022
– Okazuje się, żę Hitler ma naśladowcę w 2022 roku, to Władimir Putin – komentuje ukraińska instytucja rządowa w opisie filmu.
29 września 1941 roku, niedługo po zajęciu Kijowa, Niemcy zaczęli dokonywać masowych egzekucji ukraińskich Żydów w kijowskim wąwozie Babi Jar. W ciągu dwóch dni rozstrzelano tam prawie 34 tys. osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów. Później zorganizowano tam obóz koncentracyjny. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się od 100 do 150 tys. osób.
We wtorek siły rosyjskie ostrzelały kijowską wieże telewizyjną, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Babiego Jaru. W ataku zginęło pięć osób.
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował, że w ostrzale wieży telewizyjną zginęli ludzie, którzy znajdowali się na terenie miejsca pamięci ofiar Babiego Jaru.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY