Ukraina: Żydzi, którzy przetrwali Holokaust, ukrywają się przed rosyjskimi bombami [WIDEO]

schron 2022 03 02 232127

– W 2022 r. Żydzi, którzy przetrwali niemiecką okupację Kijowa podczas II wojny światowej znów chronią się przed bombami – informuje na Twitterze ukraińskie rządowe Centrum Komunikacji Strategicznej. Załącza film, na którym zgromadzeni w schronie kijowscy Żydzi wzywają Putina do zaprzestania inwazji na Ukrainę.

– Nazywam się Walentyna Romanowa, urodziłam się na Ukrainie. Przeżyłam bombardowania Kijowa podczas niemieckiego ataku w 1941 roku, moi bliscy zginęli w Babim Jarze, teraz znów znajduję się w Kijowie podczas bombardowania. Putinie, wycofaj swoje wojsk i zostaw Ukrainę, chcemy pokoju – mówi kobieta na nagraniu opublikowanym na twitterowym kanale rządowej ukraińskiej instytucji.

– Oleh Jakowlewicz, urodzony w Kijowie w 1940 roku, moi krewni zginęli w Babim Jarze w 1941 roku. Teraz siedzę w schronie, spadają na mnie bomby wroga. Putin, wynoś się z Kijowa i z całej Ukrainy. Chcemy pokoju – zwraca się do widzów kolejny kijowski Żyd.

– Tamara Aleksiejewna, urodzona w 1939 roku, kijowianka. Wojna zaczęła się w czerwcu 1941 roku, krewni od strony mojej matki, Żydzi, zostali wzięci do Babiego Jaru, wszyscy tam zginęli. Dziś także jestem w Kijowie, ale to straszny rok. Putinie, życzę ci śmierci, zostaw nas, chcemy pokoju – deklaruje inna kobieta.

Nagranie wykonano w udekorowanym flagami Ukrainy i Izraela wąskim korytarzu, który według opisu służy za schron. W pomieszczeniu chronią się starsi ludzie, cześć z nich porusza się o kulach.

– Okazuje się, żę Hitler ma naśladowcę w 2022 roku, to Władimir Putin – komentuje ukraińska instytucja rządowa w opisie filmu.

29 września 1941 roku, niedługo po zajęciu Kijowa, Niemcy zaczęli dokonywać masowych egzekucji ukraińskich Żydów w kijowskim wąwozie Babi Jar. W ciągu dwóch dni rozstrzelano tam prawie 34 tys. osób. Kolejne egzekucje trwały do 11 października. W tym czasie zabito jeszcze ok. 17 tys. Żydów. Później zorganizowano tam obóz koncentracyjny. Według różnych źródeł ogólna liczba rozstrzelanych w Babim Jarze w latach 1941-1943 waha się od 100 do 150 tys. osób.

We wtorek siły rosyjskie ostrzelały kijowską wieże telewizyjną, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Babiego Jaru. W ataku zginęło pięć osób.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował, że w ostrzale wieży telewizyjną zginęli ludzie, którzy znajdowali się na terenie miejsca pamięci ofiar Babiego Jaru.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Exit mobile version