W czwartek (17.03) odbędzie się pierwsze spotkanie Rady ds. Edukacji Uchodźców – poinformowała była minister edukacji, europosłanka Anna Zalewska. Tematem spotkania będzie aktualna sytuacja związana z przyjmowaniem ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji.
CZYTAJ: Uczniowie z Ukrainy dołączają do lubelskich szkół
W ubiegłym tygodniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie Rady ds. Edukacji Uchodźców, w której mają zasiadać m.in. byli ministrowie edukacji. Rada ma być ciałem opiniodawczo-doradczym.
– Pierwsze spotkanie będziemy mieć w czwartek – powiedziała Zalewska.
– Minister Przemysław Czarnek zaprosił członków Rady ds. Edukacji Uchodźców na pierwsze posiedzenie, które odbędzie się w najbliższy czwartek w trybie zdalnym – potwierdziła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska.
CZYTAJ: Kuratorium: system oświaty jest gotowy do udzielenia dodatkowego wsparcia uczniom z Ukrainy
Rzeczniczka poinformowała, że podczas spotkania omówiona zostanie m.in. aktualna sytuacja dotycząca przyjmowania ukraińskich uczniów do polskiego systemu edukacji.
– Polski system edukacji jest przygotowany na kształcenie dzieci cudzoziemskich, bo w 2016 r. na prośbę wielu dyrektorów, którzy mieli obcokrajowców u siebie w szkołach, zmieniliśmy system i wprowadziliśmy m.in. możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych, wprowadziliśmy specjalną wagę do algorytmu podziału subwencji, ale to może być niewystarczające przy takiej skali napływu uchodźców – oceniła Zalewska.
– Będziemy wszystko analizować, liczyć, a także wspierać ministra w takich rozwiązaniach, które będą odpowiadać na potrzeby ukraińskich dzieci, ale również będą pilnować spokojnego przebiegu edukacji polskich dzieci, które są wymęczone pandemią, potrzebują troski, wsparcia i opieki – zaznaczyła Zalewska.
CZYTAJ: Do lubelskich szkół dołączają ukraińskie dzieci. Jak są przygotowane placówki?
Szef MEiN w ubiegłym tygodniu poinformował, że w skład Rady ds. Edukacji Uchodźców wejdą m.in. byli szefowie resortu edukacji: Anna Zalewska, Ryszard Legutko i Michał Seweryński, była wiceminister Teresa Wargocka, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka, a także prezydenci miast takich, jak Stalowa Wola, Chełm czy Zamość oraz kuratorzy. Podał, że Rada będzie spotykać się raz w tygodniu w trybie zdalnym.
CZYTAJ: Straż Graniczna: z Ukrainy do Polski wjechało już 1,758 mln uchodźców
W poniedziałek Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, na przejściach granicznych odprawiono 1,758 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski. Także w poniedziałek szef MEiN podał, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę do polskich szkół trafiło blisko 30 tys. ukraińskich dzieci.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. archiwum