– Od początku działania systemu rejestracji numer PESEL otrzymało 123 tys. uchodźców z Ukrainy – powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że tylko w piątek (18.03) do godz. 15.00 numer PESEL otrzymało 41 tys. osób.
Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker wziął w piątek udział we wspólnej konferencji z udziałem rzecznika rządu Piotra Müllera oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Szefernaker poinformował, że od początku działania systemu rejestracji – od środy do godz. 15.00 w piątek – numer PESEL otrzymało 123 tys. uchodźców z Ukrainy, a tylko w piątek do godz. 15.00 taki numer otrzymało 41 tys. uchodźców.
– Najwięcej osób ma wyrabiane numery PESEL w Warszawie, to jest ponad tysiąc osób dziennie – powiedział. Dodał, że w innych dużych miejscowościach, jak Wrocław i Kraków wydawanych jest kilkaset numerów PESEL.
Wiceszef MSWiA zaznaczył, że kwestie związane z narzędziami, które pozwolą na to, aby lepiej i szybciej realizować działania związane z pomocą uchodźcom omawiane są na spotkaniach, które odbywają się w różnych formatach. – Dzisiaj takie spotkanie odbyło się w ramach wideokonferencji. Zaprosiliśmy wszystkich prezydentów miast w Polsce – powiedział Szefernaker. Dodał, że to już kolejne takie spotkanie w tym tygodniu.
Podkreślił, że spotkanie dotyczyło przede wszystkim kwestii związanych z edukacją, ochroną zdrowia i kwestii związanych z doświadczeniem miast w pierwszych dniach rejestracji uchodźców z Ukrainy w rejestrze PESEL.
Dodatkowy sprzęt służący do wyrabiania numerów PESEL trafił na razie do największych miast
– Dodatkowy sprzęt służący do wyrabiania numerów PESEL trafił na razie do największych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Do mniejszych miejscowości, które zgłosiły takie zapotrzebowanie, trafi na początku przyszłego tygodnia – przekazał Paweł Szefernaker.
– W skali kraju będzie to 3 tys. komputerów ze sprzętem do wyrabiania numeru PESEL, przede wszystkim także czytniki odcisków palców – doprecyzował.
– Do tych największych miast sprzęt został już przekazany. Jeśli chodzi o inne gminy i miasta w Polsce, które złożyły zapotrzebowanie, to na początku przyszłego tygodnia trafi on tam wszędzie, gdzie było takie zgłoszenie – podkreślił.
Szefernaker dodał, że wszystkie rozwiązania w tym zakresie były przygotowywane w bardzo szybkim tempie. – W ciągu trzech tygodni od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę te działania zostały podjęte. Można wypowiedzieć, że bez żadnych problemów ten system ruszył. Mimo tego że jest bardzo skomplikowany – wskazał wiceszef MSWiA.
Pierwsze wypłaty do samorządów już poszły
– Wojewodowie otrzymali już środki z Funduszu Pomocy i pierwsze samorządy dostały już wypłaty – poinformował wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnił, że każda działalność na rzecz uchodźców zostanie zrefinansowana.
Wiceminister Paweł Szefernaker przekazał, że w związku z wejściem w życie specustawy i uruchomieniem Funduszu Pomocy wojewodowie otrzymali środki, które w piątek (18.03) lub na początku przyszłego tygodnia trafią do samorządów.
– Wojewodowie, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, otrzymali środki i mam meldunki z pierwszych województw, że wypłaty do samorządów już poszły – powiedział Szefernaker na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.
Jak dodał, samorządy, które we wnioskach popełniły błędy formalne czy mają inne „kwestie do uregulowania”, mogą poczekać na nie jeszcze kilka dni.
– Pracujemy 24 godziny na dobę, by błędy zostały wyeliminowane i aby na początku przyszłego tygodnia te środki do samorządów trafiły – powiedział Szefernaker. Podkreślił, że każda działalność na rzecz uchodźców zostanie zrefinansowana.
Wiceminister nawiązał do wypowiedzi medialnej jednego z prezydentów, który skarżył się, że „jeszcze złotówki od państwa nie otrzymał”. Szefernaker powiedział, że tenże prezydent, wiedząc o tym, że dzisiaj może środki otrzyma, nie dopełnił formalności. – Formalności to np. założenie specjalnego konta, na które te środki mają być przelane – tłumaczył wiceszef MSWiA. Zapewnił jednocześnie, że wszyscy samorządowcy wiedzieli, że wypłaty ruszą w piątek.
– Wszyscy robimy wszystko, by móc sprostać tej sytuacji, a ktoś wykorzystuje tę sytuację, by w mediach wypowiadać się, że coś nie zostało zrobione – stwierdził wiceminister.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Piotr Nowak