Tam, gdzie będzie potrzeba wsparcia kadry urzędniczej, taka kadra administracji centralnej zostanie skierowana na najbliższy czas, żeby wesprzeć urzędy samorządowe – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekazał w poniedziałek podczas konferencji, że o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie w formie wideo z prezydentami wszystkich polskich miast ws. szczegółów rejestracji uchodźców z Ukrainy, która ma rozpocząć się w środę.
– Tam, gdzie będzie potrzeba wsparcia kadry urzędniczej, taka kadra administracji centralnej zostanie skierowana na najbliższy czas, żeby wesprzeć urzędy samorządowe – przekazał.
Zaznaczył, że odbywają się także rozmowy z samorządami, by jak najszybciej potrzebny sprzęt trafił do tych punktów, w których uchodźcy będą mogli się rejestrować. Jednocześnie dodał, że rejestracje w większości będą odbywać się na sprzęcie samorządowym.
– Dzisiaj również do wszystkich urzędów w Polsce, mówię o urzędach gmin, ale również do punktów recepcyjnych, trafiło 750 tys. ulotek po ukraińsku. Ulotka wyjaśnia, na czym polega proces rejestracji PESEL, jakie są z tego korzyści, jak wygląda kwestia obsługi aplikacji mObywatel – wytłumaczył. Wyjaśnił, że w akcji rozdysponowania ich wzięła udział Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna.
Powtórzył także apel ambasadora Ukrainy w Polsce, by uchodźcy wstrzymali się i nie szli rejestrować się do urzędów już pierwszego dnia, bo może to spowodować problemy. – Bez względu na to, kiedy Ukraińcy udadzą się do urzędu, ochronę prawną zgodnie z ustawa, którą przyjął parlament, mają zagwarantowaną od dnia przybycia do Polski – przypomniał.
Wiceminister dodał, że złożony wniosek o nadanie PESEL nie blokuje możliwości wyjazdu do państw zachodnich.
RL / PAP / opr. WM
Fot. MSWiA Twitter