Lubelski Urząd Marszałkowski powołał specjalny zespół wsparcia dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. W jego działania zaangażowały się lubelskie uczelnie wyższe.
– Chodzi o stworzenie systemu pomocy i zaplanowanie działań o charakterze kulturalno-oświatowym dla dzieci, młodzieży i studentów z Ukrainy – tłumaczy odpowiedzialny za pracę zespołu, wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski. – Z pewnością zaopiekujemy się dziećmi i młodzieżą, ale myślimy też o osobach dorosłych, bo one też przeżywają traumę. Nie pozostawimy ich samym sobie. Jest potrzeba, żebyśmy rozwiązania oświatowo-kulturalne spróbowali ubrać w pewien system, żebyśmy pomagali nie tylko doraźnie naszym przyjaciołom z Ukrainy, ale żeby zaopiekować się nimi systemowo.
– W obiektach Uniwersytetu Przyrodniczego schronienie znalazło prawie 100 osób, w tym 37 dzieci – mówi rektor uczelni, prof. Krzysztof Kowalczyk. – Te osoby znajdują u nas opiekę. Mamy dla nich zapewnioną wszelką pomoc. Próbujemy zorganizować miejsca, gdzie dzieci mogłyby wypocząć i bawić się. Ale to nie tylko miejsca w akademiku. Zwróciliśmy się również do studentów z Ukrainy z naszej uczelni – a mamy ich ok. 100 – by włączyli się w różne programy, służąc jako tłumacze z języka polskiego na ukraiński. Przygotowujemy się też do świadczeń leczniczych dla zwierząt uchodźców, które będą wykonywane w naszych klinikach.
– Organizujemy stałe dostawy darów – informuje prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju KUL, prof. Beata Piskorska. – Praktycznie codziennie wysyłamy autobus zarówno Caritasu, jak i bezpośrednio przyjeżdżający do nas z Ukrainy. Pakowane są nie tylko dary, ale przede wszystkim leki i wyposażenie medyczne. Oferujemy kursy języka polskiego w ramach Centrum Języków Obcych i Centrum Języka Polskiego. Od pierwszego momentu działań kryzysowych są zaangażowani studenci i pracownicy KUL. Nasi wolontariusze, przede wszystkim ukraińskojęzyczni, są włączani i służą wsparciem dla instytucji. Jednym z najważniejszych punktów jest wsparcie psychologiczne. 60 studentów wolontariuszy – również ukraińskojęzycznych – z ostatniego roku studiów, psychologii zacznie działać w praktyce od poniedziałku.
– Wsparcie oferuje też Uniwersytet Medyczny – podkreśla prorektor ds. kształcenia i dydaktyki, prof. Kamil Torres. – W ramach zbiórki darów udało się wysłać transporty bezpośrednio do współpracujących z nami uniwersytetów: do Tarnopola, Iwano-Frankiwska, ale również kilkanaście busów do Lwowa z najpotrzebniejszymi materiałami opatrunkowymi, jak też darami rzeczowymi. Nasi studenci – w tym momencie to ok. 350 osób – angażują się w zbiórkę, która odbywa się w Centrum Symulacji Medycznej. Zbiórka darów to jedno, ale w naszej społeczności przebywa obecnie 40 rodzin. Te 40 rodzin potrzebuje celowej pomocy, my jej udzielamy. W naszym akademiku uruchomiliśmy 40 pokoi, w których przebywają obecnie uchodźcy.
– Mamy prawie 600 studentów z Ukrainy – informuje prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej, dr hab. inż. Paweł Droździel. – 88 z nich na dzień dzisiejszy znajduje się po tamtej stronie. Część jest już wcielona do wojska. Próbujemy pomóc im na różne sposoby. To młodzi ludzie, którzy chcą u nas studiować. Podjęliśmy decyzję, że dalej będą naszymi studentami w myśl przepisów prawa. Jednocześnie w akademikach mamy już prawie 80 osób. Od poniedziałku zgłosiły się do nas na 3 grupy po 20 osób – 60 uchodźców z Ukrainy w wieku od 17 do 70 lat. Nasze Studium Języków Obcych w postaci wolontariatu będzie uczyło Ukraińców, którzy są u nas na campusie, języka polskiego na poziomie A1, czyli od podstaw. Z drugiej strony codziennie rano i wieczorem wysyłamy na granicę wolontariuszy. Po 7 studentów jeździ tam rano i wieczorem.
Największa lubelska uczelnia, UMCS, ma pod opieką 800 studentów z Ukrainy. Są objęci pełnym wsparciem – od pomocy finansowej po psychologiczną i edukacyjną. Akademik Helios przekazano miastu na potrzeby zakwaterowania uchodźców. Dla nich działa też specjalna strefa wsparcia w Chatce Żaka.
Wśród „marszałkowskich” pomysłów 13 marca jest planowany koncert „Lubelskie z Ukrainą”. Będzie bezpłatne zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej czy Kozłówki, a także spektakle w Teatrze Muzycznym.
TSpi / opr. WM
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego