17. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Obchody w Lublinie

00000000122817001 2022 04 02 080548

Mija 17 lat od śmierci papieża Polaka – świętego Jana Pawła II.  Przedstawiciele władz miasta Lublina oraz województwa lubelskiego, a także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o godz. 11.00 złożą kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego na dziedzińcu KUL. 

W godzinę śmierci papieża – o 21:37 – z balkonu lubelskiego ratusza miejski trębacz odegra melodię „Barki”. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin po śmierci Jana Pawła II, 02-08.04.2005, fot. Mirosław Trembecki

Jan Paweł II stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 roku. Papież z kraju zza „żelaznej kurtyny”, który doświadczył dwóch systemów totalitarnych: nazizmu oraz komunizmu, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczyniając się do upadku systemu komunistycznego. Postawa Ojca Świętego w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.

W 2014 roku Jan Paweł II został kanonizowany przez papieża Franciszka.

17 lat temu wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu św. Piotra w Rzymie, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił on: „O godzinie 21.37 nasz Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. W odpowiedzi zapadła głęboka cisza, a potem rozległy się gromkie, niemilknące oklaski.

Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Jego pontyfikat był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Nazwany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże zagraniczne na teren wszystkich zamieszkanych kontynentów. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia.

Zmarłemu Janowi Pawłowi II hołd w bazylice św. Piotra złożyło ponad 3 miliony ludzi. Na pogrzeb – 8 kwietnia 2005 roku – przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata. Mszy świętej – koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich – przewodniczył ówczesny dziekan kolegium kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W Watykanie zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w różnych miejscach miasta zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników miało ze sobą transparenty z napisem „Santo subito” – „Święty natychmiast”, i takie same okrzyki wznoszono podczas uroczystości.

Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra, w krypcie Jana XXIII. Po beatyfikacji w 2011 roku, trumna została przeniesiona z Grot Watykańskich do wnętrza świątyni. Grób papieża znajduje się w kaplicy św. Sebastiana, obok kaplicy ze słynną Pietą Michała Anioła.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął już w 2005 roku jego następca – Benedykt XVI. On też beatyfikował papieża Polaka sześć lat później. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny papież senior Benedykt XVI.

MaK/ IAR / opr. DySzcz / ToMa

Fot. Mirosław Trembecki / archiwum

Exit mobile version