Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w upamiętnieniu żydowskich mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny oraz losów powstańców getta warszawskiego. W ramach wydarzenia odbędą się 4 równoległe spacery podążające różnymi trasami. To kolejna edycja projektu „Pamiętamy…17 marca – 19 kwietnia”.
Historyczne ramy tej edukacyjnej akcji społecznej tworzą dwie ważne daty wpisujące się w 80. rocznicę „Akcji Reinhardt” – moment likwidacji getta na Podzamczu, a także rozpoczęcie heroicznych walk zbrojnych w warszawskim getcie. Pracownicy Muzeum wspólnie z przedstawicielami lubelskich instytucji, pedagogami i uczniami przejdą ulicami Lublina, które w przeszłości były związane z dziejami ludności żydowskiej. Poprzez to wydarzenie Państwowe Muzeum na Majdanku włącza się również w obchody Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości.
Spacer pamięci wyznaczają 4 trasy, którymi przejdą grupy uczestników. Trzy pierwsze grupy po przejściu przez wyznaczone ulice Lublina spotkają się na Placu Zamkowym, skąd wspólnie skierują się pod Pomnik Ofiar Getta Lubelskiego. Ostatnia grupa przechodząca przez Drogę Męczenników Majdanka upamiętni ofiary pod Pomnikiem Mauzoleum, znajdującym się na terenie byłego KL Lublin. Podczas spaceru mieszkańcom miasta zostaną rozdane przypinki przedstawiające żonkile – symbol pamięci o bohaterach z 1943 roku lub mapki z dawnymi granicami getta na Podzamczu i Majdanie Tatarskim. Początek o 11:00.
„Przekształcenia” to tytuł wystawy Katarzyny Porczak, która mogą państwo oglądać w Galerii Gardzienice. Malarstwo jak twierdzi autorka towarzyszy jej odkąd pojawiła się na świecie. To artystka współczesna, która w swojej twórczości koncentruje się na kolorze i formie. Inspiracją dla prac prezentowanych na wystawie były motyle. Obrazy mają charakter dynamiczny, dominuje kolor, który zdaniem artystki jest wyznacznikiem jej malarstwa. Wystawa „Przekształcenia” dostępna jest przy ul. Grodzkiej 5 w Lublinie.
W lubelskich kinach dramat muzyczny w reż. Tomasza Habowskiego. „Piosenki o miłości” to opowieść o kobiecej walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. W tej roli Justyna Świes do tej pory wokalistka zespołu The Dumplings, która obsługując przyjęcia poznaje chłopaka z wyższych sfer. Tomasz Włosok zyskał popularność dzięki rolom w filmach takich jak: „Jak zostalem gangsterem historia prawdziwa”. Fantastyczną muzykę do filmu skomponował Kamil „Holden” Kryszak, współpracujący z Marceliną czy duetem Karaś/Rogucki.
Film piosenki o miłości można zobaczyć w kinie Bajka szczegóły repertuar na stronie kinobajka.pl
AleBr / opr. AKos
Fot. Wydarzenie FB