22.04.2022 Informator kulturalny

jemiola 2022 04 22 181150

Łukasz Jemioła to jeden z najbardziej rozpoznawalnych lubelskich artystów ostatnich lat. Specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana. Dzięki wsparciu mieszkańców Lublina udało się mu wydać płytę „Dziękuję”, napisaną i skomponowaną podczas pandemii. Lubelski wokalista wielokrotnie współpracował z Włodkiem Pawlikiem – laureatem Nagrody Grammy. Współtworzył z nim projekt „Wieczorem” z muzyką do poezji Józefa Czechowicza. W ciągu 15 lat pracy scenicznej dał setki koncertów na terenie całej Polski oraz w Austrii, Estonii, Słowacji i Ukrainie. Kolejnym na wokalnej trasie będzie ten dzisiejszy w Studiu im. Budki Suflera Polskiego Radia Lublin. Jemioła wydał także płytę „Blues Ballads”, która powstała w Radiu Lublin. Na koncercie usłyszą Państwo amerykańską muzykę pierwszej połowy XX wieku, ale nowatorskie będzie połączenie autentycznego bluesa z wykorzystaniem współczesnej elektroniki. Na scenie artyście będzie towarzyszył wirtuoz harmonijki Bartosz Łęczycki. Początek koncertu chwilę po 19:00. Muzyczne wydarzenie mogą Państwo także śledzić na naszej antenie oraz w mediach społecznościowych.

„Incydent Polski” to konkurs na najciekawsze pomysły spektakli cyrkowych, który został ogłoszony jesienią ubiegłego roku przez Warsztaty Kultury. Zakwalifikowani do niego artyści mają szansę otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe, a w efekcie wyprodukować swoje przedstawienie. Jednym z etapów konkursu jest prezentacja krótkich, 20-minutowych pokazów składających się z wybranych scen przedstawienia przed żywą publicznością. Do niedzieli mogą Państwo wcielić się w role konkursowego jury i obejrzeć prezentowane spektakle. Od dzisiejszego popołudnia artyści nowego cyrku będą występowali w Chatce Żaka przy ul. Radziszewskiego w Lublinie. W programie 6 widowisk m.in. „The Trick” Romana Słomki & Wojtka Rotowskiego czy „Ex-libris” Marty Mądry.  Zobaczymy 8 prezentacji artystów z całej Polski. Będą to występy zarówno solowe, jak i grupowe. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.

Film Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” z 1978 roku, to jeden z największych przebojów w historii polskiego kina. Artyści Teatru Muzycznego w Lublinie postanowili przenieść scenariusz na teatralne deski. Za adaptacje sceniczną spektaklu  „Hallo Szpicbródka” odpowiedzialny jest  Mirosław Siedler. Reżyser przenosi widza w 20-lecie międzywojenne do opustoszałego teatrzyku, który świeci pustkami. Z pomocą przychodzi inżynier Fred Kampinos, który ma niezbyt legalne plany wzbogacenia się. Spektakl rozpoczyna się o godzinie 18:00 w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Artyści wyjdą na scenę także w sobotę o tej samej porze.

Fenomenalna Tilda Swinton wraca na duży ekran. Dramat „Memoria” to historia kobiety prześladowanej przez dźwięki: głośne, przeszywające, metaliczne, które nie dają spokoju i atakują w najmniej spodziewanych momentach. Jessica wybiera się w podróż do Bogoty, by odwiedzić swoją siostrę. Stany niepokoju podczas pobytu w Kolumbii z jednej strony napawają główną bohaterkę strachem, ale wywołują także fascynacje nieznanym. Film zdaniem reżysera ma być doświadczeniem wielopłaszczyznowym. „Memoria” otrzymała także nagrodę jury podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Premierowe seanse mogą Państwo zobaczyć w lubelskich kinach. Na seans zaprasza Centrum Spotkania Kultur oraz Centrum Kultury w Lublinie.

Nawet 3200 autorskich ilustracji zgromadziła BWA Galeria Zamojska od 1984 roku. To efekt organizowanych przez lata plenerów artystycznych, które przyciągały co roku na Roztocze największe polskie nazwiska. Artyści przypominają, że młody czytelnik także jest odbiorcą sztuki. Dzięki tym projektantom graficznym i rysownikom mamy do wyboru coraz więcej wyjątkowych książek dla dzieci. W kolorowych planszach zapisanych jest mnóstwo znaczeń i odniesień dla młodych.

Na wystawie zatytułowanej „Bajki, baśnie i legendy polskie” prezentowanych będzie kilkadziesiąt prac. Odnoszą się one do pięknych staropolskich przekazów bajek, baśni i legend, opisujących historie smoków i bazyliszka oraz innych popularnych tematów z polskiej literatury fantasy, a także do historii pochodzących z naszego regionu – Lubelszczyzny i Roztocza. Prace zgromadzone na wystawie powstały podczas XXXV Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów, organizowanego przez  Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej w Zwierzyńcu w 2019 roku i pochodzą ze zbiorów BWA. Wystawa w  Puławskiej Galerii Sztuki przy ul. Wojska Polskiego 4 w Puławach będzie dostępna do 20 maja.

Fot. RL

Exit mobile version