24.04.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

episode 31 photo m.zakrzewski 2022 04 23 115759

-„BER”, spektakl w wykonaniu zespołu Baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentowany zostanie w Lublinie. „ To wspaniałe zaproszenie dla wszystkich miłośników tańca, bez względu na upodobania estetyczne, rodowód kulturowy, wiek, narodowość czy miejsce zamieszkania – czytamy w zaproszeniu od Lubelskiego Teatru Tańca. – Uczestnicząc w widowisku, którego autorami są znakomici europejscy choreografowie, Robert Bondara, Alexander Ekman i Martynas Rimeikis, mamy okazję zasmakować tego, co w tańcu najlepsze: świeżości, energii, dynamiki i pasji płynących z każdego gestu, kroku i relacji między absolutnie wspaniałymi tancerzami. Znakomicie dobrana, kultowa muzyka autorstwa Radiohead, Steve’a Reicha, Meredith Monk, Mikaela Karlssona, Ane Brun i Erika Satie, dopełnia wrażenia wysokiego kunsztu i kreatywności pomysłodawców tego unikalnego wydarzenia, idealnie godzącego estetykę tańca klasycznego ze współczesnymi trendami choreograficznymi. Internetową premierę tryptyku baletowego „BER” obejrzało ponad 20 tysięcy widzów z całego świata“ Lubelska publiczność zobaczy spektakl w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca 26 kwietnia w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur“. Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“.

-W środę w Domu Słów odbyło się spotkanie zatytułowane „Poetki na czas wojny” poświęcone poezji ukraińskich poetek. „Od 21 marca, czyli Światowego Dnia Poezji, na stronie Miasta Poezji oraz na YT Domu Słów publikujemy wiersze ukraińskich poetek czytane przez dziewczyny z Lublina – piszą kuratorki cyklu, Jolanta Prochowicz (Fundację Camera Femina) i Magdalena Krasuska (Dom Słów). – Dzielimy się poezją, wsparciem i siostrzeństwem. W ramach akcji solidarności oraz w próbie współbycia czytamy wiersze pisane w czasie wojny przez kobiety, które bezpośrednio jej doświadczają. W tym symbolicznym geście łączymy lubelskie instytucje pomocy osobom uchodźczym, poetki, wolontariuszki, pracowniczki kultury, animatorki, obywatelki zaangażowane w to, by w czasie wojny zrobić wyłom dla nadziei. Drogie Ukraińskie Siostry, dziękujemy za Waszą poezję i za to w jaki sposób opowiadacie nam świat, który dawno wymknął się z oswojonych schematów poznawczych. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy czytać razem poetki na czasy nadziei.” Magdalena Krasuska opowie w programie o „Poetkach na czas wojny” .

Monodram „Mama zawsze wraca” miał swoją premierę kilka dni temu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Przedstawienie zostało zrealizowane na podstawie książki Agaty Tuszyńskiej pt. „Mama zawsze wraca”, w której opisała historię trzyletniej Zosi Zajczyk ukrywanej przez Mamę przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marka Kalitę występuje Aleksandra Popławska. Autorka książki będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“. Agata Tuszyńska to pisarka, poetka i reportażystka. Autorka biografii Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych „Rodzinnej historii lęku” i „Ćwiczeń z utraty”. W ostatnich latach wydała m.in.: „Oskarżona: Wiera Gran” (2010), „Narzeczona Schulza” (2015), „Jamnikarium” (2016), „Bagaż osobisty. Po Marcu” (2018), „Mama zawsze wraca” (2020) oraz „Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach” (2021). W maju będzie miała premiera jej najnowsza książka „Żongler. Romain Gary”.

– W „Alfabecie lubelskim” premiera odcinka „U – jak Unia Lubelska”.
– 320. odcinek słuchowiska Bazarek.
– W prezencie książki od wydawnictwa Nasza Księgarnia i MG.

Na zdjęciu: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, BER: Bondara / Ekman / Rimeikis. Episode 31. Fot. M. Zakrzewski

Exit mobile version