Za nami tragiczny tydzień w śląskim górnictwie. Doszło do dwóch śmiertelnych zdarzeń w kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W wyniku wybuchu metanu w kopalni Pniówek nie żyje 6 górników, a 7 nie odnaleziono. Z kolei bilans wstrząsu wysokoenergetycznego w kopalni Zofiówka to 6 ofiar śmiertelnych i 4 poszukiwane.
CZYTAJ: Bogdanka w najniższej klasie zagrożenia metanowego
Kamień węgielny pod budowę sali sportowej wmurowano przy Szkole Podstawowej w Skokowie pod Opolem Lubelskim. Do placówki uczęszcza ponad 160 uczniów, którzy zajęcia wychowania fizycznego mają w małej szkolnej salce lub na korytarzu. Za rok ma się to jednak zmienić.
CZYTAJ: „To bardzo ważny dzień”. Szkoła Podstawowa w Skokowie będzie mieć pełnowymiarową salę gimnastyczną
W Roztoczańskiej Akademii Matematyki w Zwierzyńcu podsumowano projekt „Piramida Cheopsa”. Zwieńczeniem projektu była budowa tytułowej piramidy z przygotowanych wcześniej pudełek kartonowych w kształcie graniastosłupów.
CZYTAJ: „Można zobaczyć matematykę, można ją poczuć.” Model piramidy Cheopsa stanął w Zwierzyńcu
Graffiti wyrażające solidarność z narodem ukraińskim powstało w Białej Podlaskiej. To oddolna inicjatywa grupy mieszkańców. Obrazy na ścianach garaży przy ulicy Okopowej namalowało 17 artystów z różnych części Polski.
CZYTAJ: Sztuka przeciwko wojnie. Twórcy graffiti demonstrują solidarność z Ukrainą
Za wcześnie, by mówić o końcu pandemii – twierdzą pracownicy lubelskich szpitali. Sytuacja w placówkach medycznych jest pod kontrolą, ale spada liczba wykonywanych testów – zarówno oficjalnych, jak i tych kupowanych w aptekach.
CZYTAJ: Za wcześnie, by mówić o końcu pandemii. Sytuacja covidowa w regionie
Nauka przyrody poprzez doświadczenia. Taką możliwość daje nowo otwarta pracownia edukacyjna „Kropla wiedzy” przy bialskich wodociągach. Z pracowni będą korzystać uczniowie szkół podstawowych. Prowadzone tam zajęcia będą dotyczyć głównie trzech bloków tematycznych: woda, gleba i powietrze.
1 lutego 1943 roku na polach wsi Zaboreczno (gm. Krynice) rozegrała się zwycięska bitwa partyzantów Batalionów Chłopskich. Samorząd uczcił pamięć walczących inscenizacją bitwy. Echa tamtych wydarzeń wróciły wczoraj 24 kwietnia.
CZYTAJ: Uczcili pamięć bohaterów. Inscenizacja bitwy pod Zaborecznem [ZDJĘCIA i FILM]
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. archiwum