„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej, a na scenie Krystyna Janda dziś (27.04) w Teatrze Starym w Lublinie. To opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety, która nie może sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni. Adaptacja i reżyseria: Magda Umer, opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki. Pokazy odbędą się dziś i jutro o godz. 19.00.
„Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”… Dziś podczas koncertu o takim tytule, muzycy pod kierownictwem Darka Malejonka opowiedzą na scenie Filharmonii Lubelskiej o tragicznej historii sprzed 80 lat. Wydarzenie jest częścią projektu, który przypomina o wydarzeniach Akcji Reinhardt. Przypomnijmy: akcja rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku likwidacją getta na lubelskim Podzamczu. Jej celem była całkowita likwidacja gett w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białostockim, co było równoznaczne z wymordowaniem ich mieszkańców. Do listopada 1943 roku Niemcy wymordowali około dwóch milionów Żydów. Teraz, gdy brutalna wojna toczy się tuż obok nas, pamięć o makabrycznych zdarzeniach XX wieku jest jeszcze ważniejsza – podkreślają organizatorzy wydarzenia. Na scenie w Lublinie (a później w innych miastach) wystąpią znani polscy wokaliści i muzycy – miedzy innymi Renata Przemyk i Natalia Niemen opowiadają historię, która – choć tragiczna – nie może być nigdy zapomniana. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli między innymi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik oraz dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk. Początek koncertu w Filharmonii Lubelskiej o godzinie 18.00.
W Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zostanie zaprezentowana książka „Anioł Stróż. Wspomnienia z Lublina” Doby-Nechy Cukierman. Autorka opowiada o wydarzeniach z lat 1910-1946. Przedstawia losy żydowskich rodzin Zajfsztajn i Cukierman, ale także topografię miasta oraz codzienne życie Żydów w czasie I i II wojny światowej. W spotkaniu promującym publikacje udział wezmą Andrzej Jaroszyński, Piotr Sewruk oraz Adam Kopciowski. Początek wydarzenia w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie o godzinie 17.00.
„Słowa kandyzowane” to tytuł wystawy ilustracji książkowej Agnieszki Korfanty, prezentowanej od dziś w Domu Kultury LSM. Jak podkreśla autorka, ekspozycja to podróż w wyjątkowy, kolorowy i magiczny świat [SŁUCHAJ PONIŻEJ]. Wernisaż wystawy w Domu Kultury LSM przy ul Wallenroda 4a o godz.17.00.
Fot. jhi.pl