Informator kulturalny rozpoczynamy od nowej, wystawowej propozycji Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
To ekspozycja prezentująca drogę do powstania CSK. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, przywołuje także wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego. Pokazuje też historię tego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne. Po ścieżkach dziejów budowy prowadzą świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych. Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.
Wystawę przygotowano w 50. rocznicę podjęcia uchwały o budowie w Lublinie Teatru Dramatycznego oraz w 6. rocznicę oddania Centrum Spotkania Kultur do użytkowania. Wernisaż wystawy „W stronę spotkania kultur”. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur zaplanowano na godzinę 18.00.
Także w CSK wielki „Koncert Wdzięczności” Fundacji Tv Puls „Pod dębem” Na scenie wystąpią artyści związani z Lublinem m.in. Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof, Piotr i Chris Cugowscy, Emilia Komarnicka-Klynstra, Redbad Klynstra-Komarnicki, przy akompaniamencie orkiestry Tomasza Momota with UMCS. Poprowadzi Katarzyna Bujakiewicz. „Koncert Wdzięczność” przybliży ideę działalności fundacji, która od 2013 r. angażuje się w szeroko rozumianą pomoc Seniorom – pielęgnuje wartości międzypokoleniowe. Koncert rozpocznie w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, rozpocznie się o godz. 18.30.
Dziś i jutro (30.04) w Lublinie Turniej Wojewódzki 67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Rywalizacja odbywa się w czterech kategoriach: recytacja, wywiedzione ze słowa, poezja śpiewana oraz teatr jednego aktora. Wydarzenie odbywa się w centrum Kultury w Lublinie, a szczegółowy program dostępny jest między innymi na stronie WOK.
W Lubelskiej Chatce Żaka nie jedna, a kilka propozycji z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowy Dzień Tańca. To między innymi warsztaty z improwizacji, wystaw i spektakle To idealny sposób na poszerzenie swoich artystycznych horyzontów i rozpoczęcie weekendu majowego – przekonują organizatorzy.
– Taniec od zawsze był nieodłączną częścią Chatki Żaka, dlatego chcemy czynnie włączyć się w obchody tego. Przygotowaliśmy program, w którym odnajdą się zarówno pasjonaci, jak i amatorzy tej formy wyrazu.– każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Chatki Żaka.
W informatorze zaglądamy do Galerii TPSP „Przy Bramie” w Lublinie, gdzie prezentowana jest wystawa prac jest Krystyna Zlot. Eksponowane są prace o różnej tematyce z ostatnich dziesięciu lat – mówi autorka. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]. Wystawa będzie dostępna do 11 maja.
Grażyna Łobaszewska – w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Dziś w studiu im. Budki Suflera w Radiu Lublin, wystąpi z grupą Ajagore, a gośćmi specjalnymi koncertu będą Stanisław Soyka i Paweł Domagała.
Z koncertem połączona jest zbiórka internetowa „Pomagamy chorym dzieciom z Ukrainy” na portalu siepomaga.pl (od poniedziałku, 25 kwietnia do soboty 30 kwietnia) oraz przed koncertem do puszek zbierane będą pieniądze. Startujemy jak zawsze o godz.19.00.
Fot. archiwum