O wypłatę odszkodowania za wybite gęsi walczy przed sądem w Białej Podlaskiej hodowca drobiu Piotr Wiński. W maju 2021 roku w jego gospodarstwie w Korczówce w powiecie bialskim potwierdzono ptasią grypę. Konieczne było wybicie wszystkich 1200 sztuk gęsi. Hodowca nie otrzymał odszkodowania w wysokości ok. 60 tys. złotych, bo zdaniem służb weterynaryjnych jego hodowla nie spełniała zasad bioasekuracji.
CZYTAJ: „Ledwie przeżyliśmy zimę”. Hodowca walczy o odszkodowanie za wybite stado
Uwaga na kleszcze. Ich zwiększona aktywność pojawia się wczesną wiosną. Ukąszenie tego pajęczaka może skutkować groźnymi chorobami, zarówno u ludzi jak i zwierząt.
CZYTAJ: Kleszcze niebezpieczne dla zdrowia. Chrońmy siebie i zwierzęta
Ukraińskie pisanki można zobaczyć w Lublinie. Wyjątkowa wystawa ze zbiorów Muzeum Pisanek w Kołomyi na Ukrainie dotarła do Lublina. Można na niej obejrzeć 300 pisanek z różnych regionów Ukrainy.
CZYTAJ: Opowieści i wystawa pisanek. Wyjątkowe muzeum z Ukrainy zawitało do Lublina [FILM i ZDJĘCIA]
Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy trafił do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie. Dziś (11.04) wicepremier Jacek Sasin wziął udział w przekazaniu pojazdu, a także wręczył 19 promes dla Ochotniczej Straży Pożarnej.
CZYTAJ: Są tam, gdzie potrzebują ich ludzie. Strażacy z rządowym wsparciem [ZDJĘCIA i
Od ponad 20 lat pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego chronią płazy ustawiając bariery wzdłuż tras ich godowych wędrówek. W okolicach Zwierzyńca ruszyła akcja „Ocal żabę”.
CZYTAJ: „Ocal żabę”. Roztoczański Park Narodowy chroni płazy od 20 lat
Wiosna ornitologiczna trwa w najlepsze. To moment, kiedy w świecie ptaków dzieje się duże ciekawego. Obecnie jest szczyt migracji wielu gatunków. To dobry moment do rozpoczęcia swojej przygody z obserwacją ptaków, a także do posłuchania ich śpiewów.
CZYTAJ: Wiosna ptaków. Kolejne gatunki wracają do Polski
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. pixabay.com