Przed grobem adwokata Stanisława Kalinowskiego w Lublinie stanęła tablica informacyjna. Kalinowski był dziekanem Lubelskiej Izby Adwokackiej w latach 1936-1939, a także współzałożycielem i pierwszym prezesem Centralnego Komitetu Opieki Społecznej. 11 września 1929 otrzymał najwięcej głosów w wyborach na prezydenta Lublina, ale nie mając poparcia piłsudczyków nie mógł objąć urzędu.
– Adwokat Stanisław Kalinowski, oprócz tego, że był wybitnym prawnikiem, był także wyjątkowym społecznikiem – mówi dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, mecenas Bartosz Przeciechowski. – To, co jest w jego działaniu szczególne, objawiło się na przykład w ukrywaniu obrazów Matejki przed okupantami najeźdźcami w 1939 roku, którzy chcieli zniszczyć pamięć narodu, jego podmiotowość, tak jak teraz ma to miejsce za naszą wschodnią granicą, gdzie okupant działa identycznie. Mecenas Kalinowski, nie zważając na okoliczności, podjął się działania konstruktywnego. W tym zawiera się symbolika jego patriotyzmu. Patriotyzmu, który nie jest ofiarą krwi i życia, ale jest ofiarą działania, budowy, realizowania pracy dla innych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie tablicy przed grobem adwokata Stanisława Kalinowskiego
Adwokat Stanisław Kalinowski w 1938 roku otrzymał Odznakę Honorowego Polskiego Czerwonego Krzyża, a w 1949 roku został mianowany przez papieża Piusa XII Szambelanem Papieskim.
Grób Kalinowskiego znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
EwKa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski