„Dane są alarmujące”. Lubelskie jednym z najszybciej wyludniających się regionów

1578 1024 max 2022 04 27 193123

Województwo lubelskie jest w jednym z trzech najszybciej wyludniających się regionów w Polsce. W całym kraju wzrasta natomiast liczba emerytów. Tak wynika ze wstępnych danych ubiegłorocznego Spisu Powszechnego.

Raportowi, który opublikował Główny Urząd Statystyczny, przyjrzał się Filip Karman.

W skali kraju w ciągu 10 lat liczba Polaków zmniejszyła się o 476 tys. osób. To tyle, ilu mieszkańców ma Gdańsk. W województwie lubelskim też są spadki. W 2021 roku mieszkało w nim 2 mln 53 tys. 300 osób.

Andrzej Matacz, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie przyznaje, że te dane są alarmujące. – Ubyło 123 tys. mieszkańców. Ten ubytek dotyczy zarówno miast, jak i obszarów wiejskich. To 5,7% mniej ludności w województwie, co oznacza trzeci największy spadek, po województwie opolskim i świętokrzyskim. Wynika to z dwóch głównych czynników: migracji ludzi młodych do większych ośrodków miejskich w kraju i za granicą oraz wysokiej umieralności.

CZYTAJ: Wstępne wyniki spisu powszechnego. Polskie społeczeństwo się starzeje

Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokrywają się z tymi meldunkowymi z urzędów gmin. W Lublinie w 2019 roku było zameldowanych niemal 330 tys. osób. O tym ile jest teraz mówi Anna Czerwonka z Urzędu Miasta Lublin. – Zameldowanych na pobyt stały jest blisko 313,5 tys. mieszkańców, natomiast na pobyt czasowy ponad 8100 osób.

To daje spadek rzędu 7 tys. osób w okresie od 2019 r. do 2022 r.

Andrzej Matacz zastrzega, że najnowsze szczątkowe dane Spisu Powszechnego mówią o jeszcze jednej i to niemniej istotnej rzeczy – stale starzejącym się społeczeństwie. W dekadę w skali kraju przybyło 2 mln osób w wieku od 60-65. To w konsekwencji oznacza, że przeszło co 5 mieszkaniec Polski ma powyżej 60 lat. – Charakterystyczne i do przewidzenia, jest to, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Wzrasta udział ludności w wieku poprodukcyjnym – o ponad 5% w porównaniu do Spisu Powszechnego z 2011. Maleje natomiast liczba ludności w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym.

Pełne dane Spisu Powszechnego z podziałem na konkretne gminy mają być opublikowane dopiero we wrześniu.

Pełne dane Spisu Powszechnego będą zawierały informacje dotyczące osób, które faktycznie w danej gminie mieszkają, a nie są w niej tylko zameldowane.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dane demograficzne w województwie lubelskim uległy tymczasowej zmianie. Urząd wojewódzki szacuje, że w regionie może przebywać nawet 100 tysięcy Ukraińców, a w samym Lublinie jedna trzecia tej grupy.

FiKar / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version