Dlaczego chrześcijanie różnych wyznań nie obchodzą Wielkanocy w tym samym terminie?

easter g2357cbf8a 1920 2022 04 12 185404

W najbliższą niedzielę (17.04) katolicy będą obchodzić Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Wielkanoc. Chrześcijanie obrządków wschodnich będą w tym czasie obchodzić Święto Wjazdu Pańskiego do Jerozolimy, czyli Niedzielę Palmową. O tym, dlaczego chrześcijanie różnych wyznań obchodzą Wielkanoc w różnych terminach, mówi kierownik Sekcji Ekumenizmu KUL ksiądz profesor Sławomir Pawłowski w rozmowie z Magdaleną Kowalską.

Zbliżają się Święta Wielkanocne – najważniejsze święta dla chrześcijan. Wielkanoc obchodzimy w różnym terminie: w innym rzymscy katolicy, a w innym grekokatolicy i prawosławni. Skąd te różnice?

Te różnice wynikają z tego, czy uzależniamy obchody Wielkanocy od Żydowskiej Paschy. Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc zawsze po Żydowskiej Passze. To jedna rzecz. Druga kwestia to, kiedy zaczyna się wiosna. Kilka wieków temu była zmiana kalendarza z juliańskiego na gregoriański. W związku z tym data początku kalendarzowej wiosny też jest różna. Wielkanoc jest obchodzona po pierwszej wiosennej pełni księżyca, stąd są te różnice. Trzeba jednak zaznaczyć, że różne zdania wśród chrześcijan, kiedy obchodzić Wielkanoc, były już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Już wtedy chrześcijanie mieli z tym jakiś problem, więc nie jest to rzecz zupełnie nowa. Oczywiście warto byłoby świętować w jednym terminie, ale pamiętajmy, że pamiątką Wielkanocy jest również każda niedziela. 

W tym roku chrześcijanie Kościołów wschodnich będą świętować Wielkanoc tydzień później. Rok temu ta różnica wynosiła aż 4 tygodnie. Z czego to wynika?

Jeżeli chodzi o Boże Narodzenie, to różnice między tym kalendarzem wynoszą zawsze 13 dni. Natomiast jeżeli chodzi o Wielkanoc, bywa różnie. A to dlatego, że świętem wędrującym, ruchomym jest Pascha, także Pascha Żydowska. Trzeba wiedzieć, że kalendarz żydowski jest kalendarzem księżycowym. Co 2-3 lata ma nie 12 miesięcy, ale 13 miesięcy. W związku z tym rozpoczęcie tego roku – początek wiosny – też przypada w różnych terminach i nie jest tożsamy z astronomicznym początkiem wiosny. 

Jakie jeszcze są różnice w obchodzeniu Wielkanocy przez chrześcijan Wschodu i Zachodu?

Różnice wynikają już z samego wyglądu liturgii – tego, jak jest celebrowana. Liturgia bizantyjska ma w ogóle inny styl: inne pieśni, inne teksty, inne obrzędy. Aczkolwiek to, co je łączy, to jest to, że to liturgia nocna. Sama nazwa „Wielkanoc” wskazuje, że to główne misterium zadziało się w nocy. Również w katolicyzmie jest Wigilia Paschalna, podobnie jak nocne obrzędy Wielkiej Soboty i Zmartwychwstania w liturgii bizantyjskiej.

W przyszłym roku różnica terminu obchodzenia Wielkanocy między Kościołem Wschodnim i Zachodnim również będzie wynosiła tydzień.

MaK / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version