Dr Marcin Kędzierski, ekonomista: pomoc kredytobiorcom, zaproponowana przez premiera Morawieckiego, ma charakter kosmetyczny

qba 8695 1440x959 2022 04 26 115904

Pomoc kredytobiorcom, zaproponowana przez premiera Mateusza Morawieckiego, ma charakter kosmetyczny. Takiego zdania jest ekonomista, główny ekspert Centrum Klubu Jagiellońskiego, dr Marcin Kędzierski. Wyjaśnia, że część tych rozwiązań stosuje już Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Ta zmiana nie dotyka istoty problemu – mówił dr Marcin Kędzierski w porannej rozmowie Radia Lublin. – Dzisiaj największym problemem polskiego sektora kredytów hipotecznych jest fakt, że zdecydowana większość, ponad 90 proc., to są kredyty oprocentowane oprocentowaniem zmiennym, czyli takim, które zawsze będzie jednak podatne na wahania stóp procentowych, na wahania inflacji. To jest sytuacja dość wyjątkowa dlatego, że w innych europejskich jednak dominują kredyty oprocentowane stopą stałą na co najmniej 10 lat. Takich instrumentów w Polsce w zasadzie w ofercie banków nie ma. To co zaproponował premier Morawiecki tak naprawdę tej kluczowej filozofii tego systemu kredytów hipotecznych w Polsce nie zmienia – dodaje dr Kędzierski.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Jak dodaje ekspert, zmiany proponowane przez premiera Morawieckiego nie zaszkodzą pozycji finansowej banków.

Pomoc dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne, ma się składać z czterech punktów: trzy miesiące „wakacji kredytowych”, pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, i wzmocnienie odporności całego sektora bankowego.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku. Na razie nie ma projektu ustawy w tej sprawie.

KosI / opr. PrzeG

Fot. klubjagiellonski.pl

Exit mobile version