Wykorzystanie dronów w rolnictwie, ciągniki elektryczne czy wielofunkcyjne siewniki – między innymi o takich innowacyjnych rozwiązaniach rozmawiali dziś (28.04) uczestnicy Lubelskiego Forum Innowacji w Puławach.
Rolnicy mogą już z tych nowoczesnych systemów korzystać, choć są one skierowane raczej do dużych plantatorów. Powszechne zastosowanie tych innowacyjnych rozwiązań to przyszłość, ale raczej liczona w dziesiątkach lat.
– Jesteśmy na początku tej drogi – mówi Dariusz Krzywiec z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Od dwóch lat realizujemy projekt LODRON, w którym stawiamy na rolnictwo precyzyjne, między innymi dzięki wykorzystaniu dronów. Efektem tego jest powstanie aplikacji, która ma wspomagać rolników gospodarujących na użytkach zielonych, w szczególności na pastwiskach. Konkretnie chodzi o to, że za pomocą różnych urządzeń badamy plon. Dzięki tej informacji możemy określić: ile zwierząt możemy wypasać na danym pastwisku, na danej kwaterze, przez jaki czas będziemy to robili, jaka powinna być wielkość kwatery. Te wszystkie elementy wpływają na to, że pastwisko plonuje nam na zadowalającym poziomie.
– Nie zapominajmy o ekologii, która innowacyjnym rozwiązaniom powinna towarzyszyć – dodaje Marek Siuciak z ośrodka w Końskowoli. – Jednym z takich rozwiązań są np. ciągniki zasilane elektrycznie. Są też urządzenia, które pozwalają na wychwytywanie szkodników, w postaci odkurzacza, tylko tyle, że mechanicznego, sterowanego komputerem z drona, tak, żeby ograniczyć ilość środków chemicznych. Wiadomo, że chemizacja powoduje to, że w przyrodzie pojawiają się już organizmy odporne na to, co stosujemy. Tutaj mamy działanie mechaniczne, które w naturalny sposób pozwala nam usunąć tego szkodnika. Jest to pracochłonne, ale też i efektywne.
CZYTAJ: Nadmiar wody uderza w rolnictwo. W Puławach odnotowano rekordowe opady
Innowacyjnych rozwiązań należy także szukać w start-upach, które mogą się rozwijać dzięki wsparciu Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
– Z 280 start-upów, które przeszły proces inkubacji w ramach platformy startowej Wschodni Akcelerator Biznesu, znaczna część dotyczy właśnie rolnictwa – opowiada prezes Parku Tomasz Szymajda. – Mamy pierwszą w Polsce farmę wertykalną, mamy panie, które założyły start-up, a wyszły ze świata nauki z SGGW i które dostarczają nowy rodzaj bakterii wykorzystywany przy produkcji nabiału, jogurtów. Wszystko to pochodzi z ekologicznych źródeł, ekologicznych gospodarstw. Co ciekawe, żeby dzisiaj mieć masło, nie musimy mieć krowy. Mamy również propozycję masła wegańskiego dla osób, które nie dostarczają sobie pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Mamy nawozy pochodzące ze źródeł naturalnych. Są też owady, które są przetwarzane na nawóz i wykorzystywane mogą być w przyszłości przy produkcji bardzo selektywnie wybranych naturalnych i ekologicznych warzyw.
Innowacyjnych rozwiązań poszukuje także Instytut Uprawy, Nawożenia z Gleboznawstwa w Puławach, który prowadzi m.in. monitoring suszy rolniczej.
– Rozwijamy system teledetekcji – mówi Rafał Pudełko z puławskiego instytutu. – Generalnie jest ona metodą niedestrukcyjną, czyli badając nie niszczymy upraw. Możemy obserwować czy z powierzchni ziemi, czy z powierzchni lotniczej, czy z powierzchni satelitarnej. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie ocenić stan upraw, wpływ różnych zjawisk np. zjawisk atmosferycznych na nasze plony, na kondycję upraw, bezpośrednie potrzeby roślin. Możemy wspomagać w ten sposób np. niektóre zabiegi agrotechniczne, takie jak nawożenie. Jest to duży przełom w rolnictwie, dlatego że teledetekcja obecnie już pozwala nam monitorować tak naprawdę wszystkie działki rolne w Polsce.
Dzięki temu systemowi po prostu z dużo większą dokładnością można określić, czy na danym polu występuje susza rolnicza.
ŁuG / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com