Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Uroczystości w Lublinie

kra 7538 2022 04 13 070337

Mija 82. rocznica zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało ponad 21 tysięcy przedstawicieli polskiej elity. Dzień Pamięci Ofiar Katynia jest obchodzony 13 kwietnia. To właśnie tego dnia w 1943 r. Niemcy za pośrednictwem radia podali do publicznej wiadomości informację o odkryciu w Lesie Katyńskim masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Także 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD i  że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

– Nie wszystkie dokumenty zostały jednak udostępnione, brakuje między innymi tzw. listy białoruskiej – mówi prezes  Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Lublinie, Danuta Malon. – Nie mamy nazwisk. Tam są prawie 4 tysiące nazwisk. 4 tysiące rodzin czeka jeszcze na ujawnienie. Przypuszczamy, że to są Kuropaty koło Mińska, ale nie mamy jeszcze list. Nie możemy tam wejść, żeby upamiętnić ofiary poprzez wybudowanie pomnika czy nawet cmentarza. W obecnej sytuacji politycznej musimy jeszcze poczekać, ale doczekamy się. Może nie nasze pokolenie. Po Katyniu chyba też nikt nie przypuszczał, że ta sprawa wyjdzie na jaw.

Lubelskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Katynia rozpoczną się od prezentacji wystawy pt. „Zbrodnia katyńska. Zagłada polskich elit”, przygotowanej przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Otwarcie ekspozycji przed kościołem pobrygidkowskim zaplanowano na godz. 10.40.

O godzinie 11 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza rozpocznie się msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. W południe przy pomniku Ofiar Katynia odbędą się główne obchody. Po odegraniu hymnu państwowego hołd zamordowanym odda młodzież Szkoły Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie – opiekun pomnika Ofiar Katynia. O godzinie 13.15 odbędzie się spotkanie przy symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej.

MaG / ZAlew / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version