Wierni kościoła katolickiego odchodzą Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. To najważniejsze i jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich.
– To czas radosnego świętowania wielkiego wydarzenia – mówi ksiądz Grzegorz Jarmosz z parafii św Rodziny w Chełmie. – W kościołach sprawowana jest uroczysta msza święta, ogłaszająca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się ona od procesji zwanej procesją rezurekcyjną. Wierni razem z kapłanem wędrują trzykrotnie wokół kościoła przy bijących dzwonach, aby ogłosić wszystkim, że Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Rezurekcja w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej
Procesje Eucharystyczne rozpoczynają się w Kościołach o godz. 6.00. Podczas niej niesiona jest figura Zmartwychwstałego Chrystusa i krzyż z czerwoną stułą.
– Procesja rezurekcyjna jest wyjątkowa – tylko podczas niej trzykrotnie przy dźwiękach dzwonów okrążane są nasze świątynie – mówi biblista KUL ks. Marcin Pudo. – To zawsze uwielbienie Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego. Jest to wyraz też i radości z faktu, że życie człowieka nie kończy się śmiercią, nie kończy się na krzyżu, tak jak Jezusa Chrystusa, ale że on jest zwycięzcą i śmierci i piekła i szatana, również dodając nam otuchy, że to życie nasze jest przejściowym etapem tutaj na ziemi, a potem czeka nas fakt zmartwychwstania. Tak najkrócej można określić procesję rezurekcyjną.
Po procesji, celebrowana jest Msza święta o Zmartwychwstaniu Pańskim, a po niej wierni zasiadają do świątecznego śniadania.
TsF / ŁoM / opr. GRa
Fot. TsF