O egzaminach ósmoklasisty dla uczniów z Ukrainy mówił w Świdniku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
– Stworzyliśmy elastyczny system, w którym dzieci uchodźców z Ukrainy mogą albo uczyć się zdalnie w systemie swojego kraju, albo uczęszczać do polskich szkół i przystąpić do naszych egzaminów – mówi minister Przemysław Czarnek. – Warunkiem zakończenia szkoły podstawowej od wielu lat, również dla polskich uczniów, jest przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty. Umożliwiamy, a jednocześnie wprowadzamy te dodatkowe uproszczenia polegające na tłumaczeniu na język ukraiński zadań z matematyki, odpowiedzi w języku ukraińskim czy wydłużenie czasu języka polskiego, jeśli nauczyciele tak zdecydują.
CZYTAJ: Przemysław Czarnek: Udogodnienia dla uczniów z Ukrainy są daleko idące
– W całej szkole mamy 90 uczniów z Ukrainy, z tego ośmioro w klasach ósmych, wszyscy przystąpią do egzaminu – mówi dyrektor Szkoła Podstawowej nr 5 w Świdniku Tomasz Szydło. – Już zostaliśmy zgłoszeni do pani kurator. Nasi nauczyciele pracują nad tym, żeby przygotować tych uczniów. Na tę chwilę nie ma wielkich problemów. Są drobne trudności polegające na tłumaczeniu poleceń, ale z takimi trudnościami sobie z całą pewnością poradzimy.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta ministra Przemysława Czarnka w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
W województwie lubelskim w 106 placówkach oświatowych ósmoklasiści z Ukrainy przystąpią do egzaminu zwieńczającego szkołę podstawową. Takich uczniów jest 227, a prawie 7 tys. w całym kraju.
Z kolei polską maturę będzie zdawać 47 uchodźców. Większość ukraińskich uczniów przebywających w Polsce chce zdawać egzaminy maturalne zdalnie, w systemie ukraińskim.
CZYTAJ: Przemysław Czarnek: Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy
– Naszym zadaniem jest umożliwienie ukraińskim uczniom zdawania egzaminu w polskich szkołach, jeśli taki jest ich wybór, ale nie tylko – mówi minister Przemysław Czarnek. – Przytłaczająca większość z tych, którzy są w wieku maturalnym, oczekuje na decyzję władz Ukrainy czy matura na Ukrainie będzie, czy też będzie zwolnienie z matury. Chcą być dalej w systemie ukraińskim. Jeśli matura na Ukrainie będzie, a w tym kierunku idą decyzje ukraińskie, wtedy jesteśmy otwarci na to, żeby pomagać władzom Ukrainy w zorganizowaniu matur dla młodzieży ukraińskiej na terenie polskich placówek oświatowych. Zwłaszcza, że oni to planują robić latem, w okresie wakacji, kiedy nasze szkoły są i tak puste. Z takiego technicznego wyłącznie, a nie organizacyjnego, merytorycznego punktu widzenia zadeklarowaliśmy naszą otwartość.
W polskim systemie oświaty jest 190 tys. uczniów z Ukrainy. Poza egzaminem maturalnym prawie 7 tys. dzieci z Ukrainy będzie zdawało egzamin ósmoklasisty.
Fot. Krzysztof Radzki