– Dostawy gazu do spółek Grupy Azoty przebiegają bez zakłóceń – informują przedstawiciele tego potentata chemicznego w opublikowanym dziś (27.04) komunikacie.
– Są one realizowane w ramach umowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem – wyjaśnia rzecznik prasowy Grupy Azoty Puławy Paweł Wójcik. – Polska może pozyskiwać gaz z różnych kierunków, między innymi poprzez połączenie gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz terminal LNG w Świnoujściu. Uzupełnieniem tego bilansu są: krajowe wydobycie gazu oraz wysokie zapasy paliwa zgromadzone w polskich magazynach. Obecne dostawy gazu do spółek grupy przebiegają bez zakłóceń a produkcja jest prowadzona na zaplanowanym poziomie.
Przedstawiciele spółki przekonują, że mają przygotowane plany i scenariusze na wypadek zakłóceń lub ograniczeń dostaw gazu ziemnego.
CZYTAJ: Od dziś rosyjski gaz nie płynie do Polski
Gazprom w środę wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.
CZYTAJ: „To bezpośredni atak na Polskę, zemsta za sankcje” – premier o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu
– Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem – zapewnił w środę Gaz-System. Spółka nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi ok. 80 proc. – To dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji – dodała firma.
Gaz-System podkreślił, że istniejące wejścia do systemu, takie jak Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz połączenia z Niemcami i Czechami umożliwiają bilansowanie systemu gazowego bez dostaw z kierunku wschodniego. – Ponadto 1 maja zostanie uruchomione połączenie transgraniczne z Litwą i terminalem LNG w Kłajpedzie, co jeszcze dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich klientów – wskazała spółka.
ŁuG / PAP opr. ToMa
Fot. www.pulawy.com / archiwum