– Obecnie w polskich szkołach i przedszkolach zapisanych jest blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy; z tego 36 tys. w przedszkolach, a 156 tys. w szkołach podstawowych – poinformował w czwartek przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski (na zdj.).
W czwartek (21.04) w Belwederze odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego, podczas którego omawiano kwestię edukacji dzieci przybyłych do Polski z Ukrainy. W spotkaniu wzięła udział Marzena Machałek sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki i pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.
Po posiedzeniu Rady, jej przewodniczący Jarosław Stawiarski poinformował, że wiceminister Machałek przedstawiła Radzie najbardziej aktualne dane statystyczne dotyczące kształcenia ukraińskich dzieci w polskich placówkach. – W tej chwili mamy w szkołach i przedszkolach zapisanych prawie 200 tysięcy dzieci z Ukrainy, z tego 36 tysięcy jest w przedszkolach, a 156 tysięcy w szkołach podstawowych – wskazał.
Przekazał również, że przedstawiciele resortu omówili z Radą kwestie związane z cyklem kształcenia i organizacją pracy w szkołach oraz przedszkolach. Przypominał, że samorządy są organami prowadzącymi szkoły i mogą kształtować politykę edukacyjną na swoim terenie. Podkreślił, że Rada dobrze oceniła kierunek działań resortu dotyczący edukacji dzieci z Ukrainy. – Edukację ma zapewnione każde dziecko ukraińskie, które chce uczęszczać do polskiej szkoły lub przedszkola – zapewnił.
Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza (woj. małopolskie) mówił, że system, według którego szkoły mogą prowadzić oddziały przygotowawcze lub dołączać dzieci z Ukrainy do istniejących już klas, jest budowany bardzo szybko, ale jednocześnie na bieżąco uelastyczniany. – Najistotniejsze kwestie są związane z finansowaniem tego procesu – wskazał. Zwracał jednocześnie uwagę na zróżnicowanie tego problemu w zależności od wielkości samorządu. – Z innymi problemami spotyka się Warszawa, z innymi Stary Sącz, a jeszcze z innymi gminy wiejskie, gdzie jest zdecydowanie mniej uchodźców z Ukrainy – zaznaczał.
Poinformował, że podczas posiedzenia podnoszone były też kwestie nadchodzących wakacji. W ocenie Rady wskazane byłoby, aby dzieci, które uczą się języka polskiego, wykorzystały ten okres na doskonalenie nauki tego języka. – Tym bardziej, że po wakacjach bardzo duża część z nich prawdopodobnie trafi do polskich szkół dołączonych już bezpośrednio do klas, w których prowadzona jest edukacja – dodał.
Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę 31 maja 2021 r. Do głównych zadań Rady należy m.in.: przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP; jak również przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu terytorialnego; a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum