– Dramat i okrucieństwa wojny na Ukrainie pokazują, że temat ludobójstwa nie skończył się na II wojnie światowej – mówi Gość Radia Lublin kierownik działu edukacji w Państwowym Muzeum na Majdanku Jolanta Laskowska.
W Muzeum organizowane są warsztaty dotyczące mechanizmów i motywów działania sprawców zbrodni z okresu II wojny światowej.
– Dyskutujemy, czy być może wpływa na to wychowanie, czy postawa rodziców. To jak nas kształtują. Czy może zdobyte wykształcenie, a może własna dyspozycja, że po prostu mamy w sobie to coś, każdy z nas niestety. W zależności od sytuacji, sprzyjających warunków, braku kary, jesteśmy skłonni zachowywać się dwojako – dodaje Jolanta Laskowska.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Jak podkreśla Laskowska zbrodnie, jakie przyniosła II wojna światowa, z obozami śmierci czy masowymi egzekucjami, poprzedziło społeczne przyzwolenie na politykę twórców Trzeciej Rzeszy, mówiącą np. o wyjątkowości rasy aryjskiej.
Muzeum na Majdanku od kilku lat organizuje seminaria m.in. dla kadry dowódczej policji, podczas których analizowane są biografie i motywy działania sprawców zbrodni z byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w kontekście historycznym, społecznym i psychologicznym.
RCh / opr. PrzeG
Fot. PrzeG