Katolicki Uniwersytet Lubelski zorganizuje Dni Kultury Studenckiej. Pozostałe uczelnie z Lublina zrezygnowały z imprez studenckich ze względu na sytuację za wschodnią granicą.
– KULturalia odbędą się pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Będą też pewne ograniczenia – mówi prorektor uczelni profesor Beata Piskorska. – Władze KUL-u postanowiły o organizacji wydarzenia o nieco mniejszym zasięgu. Wszystkie koncerty będą odbywały się 13-14 maja na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą i z powodów bezpieczeństwa podjęliśmy decyzję o nieco mniejszej skali imprezy.
CZYTAJ: Briefing prasowy dotyczący Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2022
– Planujemy dwa dni koncertowe. 13 maja wystąpi Ania Dąbrowska oraz Daria Zawiałow. 14 maja odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego oraz zespołu IRA. Podczas drugiego dnia wydarzenia planujemy również przedstawienie filmu, który podsumowuje nasze wsparcie dla Ukrainy – mówi Paweł Zdybel, przewodniczący uczelnianego samorządu studentów KUL.
– Warto podkreślić, że KULturalia odbywają się w tym roku pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Mamy świadomość, że nasz wschodni sąsiad zmaga się z inwazją. Chcemy nie tylko w symboliczny sposób wesprzeć naszych ukraińskich braci. Koncerty będą biletowane i dochód z tych biletów częściowo będzie przeznaczony na wsparcie uchodźców z Ukrainy – wyjaśnia Tomasz Tokarski, prezes Fundacji Rozwoju KUL.
CZYTAJ: Lubelskie uczelnie rezygnują z majowych juwenaliów. Powodem wojna na Ukrainie
– Do dystrybucji przeznaczyliśmy jedynie 999 biletów – informuje Paweł Robak z Samorządu Doktorantów KUL.
– Bilety będą w cenie 50 zł za jeden dzień koncertowy dla studentów, 70 zł za bilet zwykły. Przewidziane będą również promocje na pierwsze bilety, które będą dostępne na stronie internetowej www.kupbilecik.pl. Oprócz tego będzie można uzyskać bilety także w Biurze Uczelnianego Samorządu Studentów KUL – dodaje Paweł Zdybel.
– Wątpliwości pojawiły się, kiedy doszły do nas wieści o zamykaniu tego typu wydarzeń przez inne uniwersytety. Natomiast ze względu na to, że możemy sobie pozwolić na organizację takiego wydarzenia o mniejszej skali, na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL, władze uczelni podjęły decyzję o jego mniejszym zasięgu, przy zwiększonych środkach bezpieczeństwa – tłumaczy profesor Beata Piskorska.
Związek Uczelni Lubelskich – zrzeszający Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy – poinformował, że studenckie festiwale na żadnym z uniwersytetów nie odbędą się w tradycyjnej, hucznej formie.
Około 30 procent wpływów ze sprzedaży biletów na tegoroczne KULturalia zostanie przeznaczone na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy.
FiKar / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski