Pięć inwestycji kolejowych za 3,5 miliarda złotych ma powstać na terenie województwa lubelskiego w ramach programu Kolej Plus. Chodzi o nowe połączenia oraz modernizację już istniejących na łączną długość 315 kilometrów.
CZYTAJ: Rusza II etap programu Kolej Plus. Znalazło się w nim 5 projektów z Lubelskiego
– W województwie lubelskim jest mało połączeń kolejowych i są one bardzo zniszczone. Te pieniądze pozwolą na stworzenie nowej infrastruktury – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Tam, gdzie jest bocznica kolejowa, tam przychodzą inwestorzy. Transport kołowy nie cieszy się tak wielką popularnością, jeśli chodzi o duże firmy. Łęczna powinna mieć połączenie z Lublinem. Kopalnia węgla znajduje się niedaleko, więc połączenie z Łęczną jest ważne. Kolej w Kraśniku powinna być dominującym środkiem transportu między dwiema dzielnicami. Kolejna inwestycja to Chełm – Włodawa. Modernizacja 41 km i nowy odcinek do stacji Włodawa Miasto.
Samorząd województwa chce wybudować linię kolejową Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z połączeniem dzielnic Kraśnika, wykonać prace na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek z budową łącznicy omijającej stację Zawada, a także rewitalizować połączenie Chełm – Włodawa. W planach jest również utworzenie połączenia kolejowego Lublin – Łęczna – Bogdanka oraz elektryfikacja linii kolejowej Łuków – Lublin.
CZYTAJ: Premier Morawiecki: dwukrotnie zwiększamy budżet programu Kolej Plus, do ponad 11 mld zł
Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że województwo lubelskie jest liderem pod względem liczby inwestycji zakwalifikowanych do realizacji w ramach programu Kolej Plus, jak również pod względem kwoty dofinansowania. – Długość nowych i zmodernizowanych odcinków wyniesie 315 km. Kwota dofinansowania z poziomu centralnego to 2,9 mld zł, a wkład własny samorządu województwa lubelskiego liczy 517 mln zł, co daje łącznie 3,5 mld złotych – poinformował wojewoda lubelski.
Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Lublinie Andrzej Matusiewicz podkreślił, że program Kolej Plus dedykowany jest miejscowościom powyżej 10 tys. mieszkańców, dlatego wybór padł na takie miejscowości jak Włodawa, Janów Lubelski, Łęczna. – Następnym etapem programu będzie zawarcie umów pomiędzy wnioskodawcą czyli Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie a spółką PKP PLK S.A. Nastąpi to już w kolejnych miesiącach; myślę, że na przełomie maja i czerwca. Kolejnym etapem jest opracowanie dokumentacji projektowych na te pięć inwestycji – wyjaśnił Matusiewicz.
Rząd zakwalifikował do programu Kolej Plus 34 projekty w całym kraju. Zamierza wydać na budowę i modernizację linii kolejowych w Polsce ponad 11 miliardów złotych.
RyK / PAP / opr. WM
Fot. archiwum