Lubelskie: inwestycje w ramach programu Kolej Plus

pkp 121021 068 2021 10 12 142006 2021 10 12 144723 750x375 2022 04 22 163256

Pięć inwestycji kolejowych za 3,5 miliarda złotych ma powstać na terenie województwa lubelskiego w ramach programu Kolej Plus. Chodzi o nowe połączenia oraz modernizację już istniejących na łączną długość 315 kilometrów.

CZYTAJ: Rusza II etap programu Kolej Plus. Znalazło się w nim 5 projektów z Lubelskiego

– W województwie lubelskim jest mało połączeń kolejowych i są one bardzo zniszczone. Te pieniądze pozwolą na stworzenie nowej infrastruktury – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Tam, gdzie jest bocznica kolejowa, tam przychodzą inwestorzy. Transport kołowy nie cieszy się tak wielką popularnością, jeśli chodzi o duże firmy. Łęczna powinna mieć połączenie z Lublinem. Kopalnia węgla znajduje się niedaleko, więc połączenie z Łęczną jest ważne. Kolej w Kraśniku powinna być dominującym środkiem transportu między dwiema dzielnicami. Kolejna inwestycja to Chełm – Włodawa. Modernizacja 41 km i nowy odcinek do stacji Włodawa Miasto.

Samorząd województwa chce wybudować linię kolejową Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z połączeniem dzielnic Kraśnika, wykonać prace na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek z budową łącznicy omijającej stację Zawada, a także rewitalizować połączenie Chełm – Włodawa. W planach jest również utworzenie połączenia kolejowego Lublin – Łęczna – Bogdanka oraz elektryfikacja linii kolejowej Łuków – Lublin.

CZYTAJ: Premier Morawiecki: dwukrotnie zwiększamy budżet programu Kolej Plus, do ponad 11 mld zł

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podkreślił, że województwo lubelskie jest liderem pod względem liczby inwestycji zakwalifikowanych do realizacji w ramach programu Kolej Plus, jak również pod względem kwoty dofinansowania. – Długość nowych i zmodernizowanych odcinków wyniesie 315 km. Kwota dofinansowania z poziomu centralnego to 2,9 mld zł, a wkład własny samorządu województwa lubelskiego liczy 517 mln zł, co daje łącznie 3,5 mld złotych – poinformował wojewoda lubelski.

 Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Lublinie Andrzej Matusiewicz podkreślił, że program Kolej Plus dedykowany jest miejscowościom powyżej 10 tys. mieszkańców, dlatego wybór padł na takie miejscowości jak Włodawa, Janów Lubelski, Łęczna. – Następnym etapem programu będzie zawarcie umów pomiędzy wnioskodawcą czyli Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie a spółką PKP PLK S.A. Nastąpi to już w kolejnych miesiącach; myślę, że na przełomie maja i czerwca. Kolejnym etapem jest opracowanie dokumentacji projektowych na te pięć inwestycji – wyjaśnił Matusiewicz.

Rząd zakwalifikował do programu Kolej Plus 34 projekty w całym kraju. Zamierza wydać na budowę i modernizację linii kolejowych w Polsce ponad 11 miliardów złotych.

RyK / PAP / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version