Osoby niepełnosprawne skorzystają za darmo z usługi asystenta osobistego w Lublinie. Miasto na ten cel pozyskało ponad 2 mln 300 tys. zł. Oznacza to, że taką usługą może zostać objętych ponad 140 osób. Z programu mogą skorzystać dzieci i dorośli.
– Żeby skorzystać z tej formy pomocy, trzeba pobrać wniosek ze strony urzędu, a następnie złożyć go w Wydziale do spraw Osób Niepełnosprawnych przy ul. Zana 38 – mówi dyrektorka tego wydziału, Joanna Olszewska. – Rośnie poziom świadomości, a więc i skala zapotrzebowania się zwiększa. W ubiegłym roku wykorzystaliśmy kwotę tylko 1 mln 200 tys. zł. W tej chwili jest to prawie dwukrotnie więcej, mając na uwadze, że zapotrzebowanie też rośnie. Spodziewamy się tego, że w tym roku dużo więcej osób może już wiedzieć o programie.
– Stowarzyszenie Synergia zajmuje się usługą asystenta już od 2012 roku, kiedy jeszcze nie była ona taka popularna. Dopiero w ciągu ostatnich lat stała się bardziej popularna. W 2012 roku było niewiele osób – 32. Teraz jest ok. 200-300 osób, które chcą skorzystać z takiej usługi – mówi Elżbieta Krupa, wiceprezes Stowarzyszenia Synergia.
CZYTAJ: Lublin: asystent osobisty pomoże osobom niepełnosprawnym
– Moja rola jest taka, żeby asystować we wszystkich wyjściach, czynnościach domowych, wspierać bezpośrednio w potrzebach w codziennym, osobistym życiu. Najważniejszą rolą do spełnienia są oczekiwania ludzi. W pewnym sensie to jest dla nich otwarcie świata. To są usługi, które nie wymagają od nich żadnej płatności – mówi asystentka osobista Elżbieta Walczak.
– Wychodzimy na wspólne spacery, do lekarza, na różne wyjścia: do kina, do teatru. Pani asystentka jest mi bardzo potrzebna. Bardzo ją lubię. Jest miła i sympatyczna. Pomaga mi. Gdyby nie ona, nie miałabym z kim porozmawiać. Mój świat wyglądałby inaczej – przyznaje Joanna Miącz, która korzysta z pomocy asystentki osobistej.
– Ta praca bardzo mnie rozwinęła. Zobaczyłam, jak to wszystko wygląda ze strony osób niepełnosprawnych. Nie jest tak, że zajmujemy się tylko osobami starszymi. Asia jest osobą młodą. Potrzebuje bardzo dużo wrażliwości i życzliwości. Każdy jest inaczej traktowany. Ci ludzie bardzo mi sprzyjają. Dają mi dużo radości i uśmiechu. To dla mnie duże szczęście, że mogę tu przychodzić i dawać im coś od siebie – mówi Elżbieta Walczak.
– W momencie składania wniosku pracownik naszego wydziału może go przejrzeć i upewnić się, że został prawidłowo wypełniony, że nie brakuje jakichś informacji, po to aby nie było konieczności uzupełniania wniosku i przedłużania procedury przyznawania usług. Niezbędnym dokumentem, który do tych pobranych i wypełnionych należy złożyć, jest kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności – podkreśla Joanna Olszewska.
– Asystentem może zostać osoba, która posiada dyplom potwierdzający wykształcenie w kierunku asystenta osoby niepełnosprawnej lub osoba posiadająca średnie wykształcenie, doświadczenie w opiece nad osobą niepełnosprawną – mówi Małgorzata Boczek, koordynatorka usług opieki wytchnieniowej oraz asystenta osoby niepełnosprawnej. – Istnieje też możliwość, by osoba niepełnosprawna wyznaczyła na swojego asystenta osobę ze środowiska – sąsiada czy znajomego, który do tej pory pomagał takiej osobie. Wtedy nie jest potrzebne udokumentowane wykształcenie.
CZYTAJ: Mieszkańcy Lublina mogą skorzystać z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej
– Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ze sprzężoną niepełnosprawnością może mieć, zgodnie z programem, przyznane ok. 70 godzin miesięcznie. Osoba tylko ze znacznym stopniem, bez potwierdzenia niepełnosprawności sprzężonej – 60 godzin. Osoby z umiarkowanym stopniem i dzieci kwalifikujące się do programu mogą uzyskać taką pomoc w wysokości 30 godzin miesięcznie – informuje Joanna Olszewska.
– To też odciążenie dla rodziny, dlatego że w czasie, kiedy asystent jest z osobą niepełnosprawną, rodzina może spokojnie odpocząć czy pozałatwiać swoje sprawy. Dla osób samotnych jest to nawiązywanie relacji, bliższe poznawanie się, otwarcie się na świat i wyjście poza środowisko domowe. Niektórzy są uwięzieni w domach, bo sami nie potrafią wyjść.
Usługę asystenta osobistego będą realizowały Stowarzyszenie Synergia, Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. Te organizacje również pomagają w dopełnieniu formalności osobom niepełnosprawnym chcącym zgłosić się do programu. Wnioski do programu można składać od dziś (26.04).
RyK / opr. WM
Fot. nadesłane