Lublin: wracają pokazy multimedialne na fontannie na placu Litewskim

fontanna 310821 001 2022 04 29 113201

2021.08.31. LUBLIN . POKAZ FONTANN . SOLIDARNOSC . FOT. PIOTR MICHALSKI

Po przerwie zimowej, od soboty (30.04) wracają pokazy multimedialne na fontannie na placu Litewskim w Lublinie. Widowiska artystyczne będzie można oglądać w weekendy od godz. 21.00. Prezentacje poświęcone są m.in. wydarzeniom historycznym, legendom oraz znanym miejscom w Lublinie.

– Kompleks fontann to jedna z najważniejszych atrakcji naszego miasta. Każdego roku cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i osób odwiedzających Lublin. Pokazy multimedialne w centrum miasta to stały punkt programu wiosennych i letnich weekendowych wieczorów – zaznaczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Od soboty, po zimowej przerwie wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim. Podczas pierwszego widowiska zgromadzona publiczność zobaczy trzy prezentacje: „Czarcia Łapa”, „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” oraz „Sen o Mieście”. Pokazy będą odbywać się w weekendy od godz. 21.00.

 CZYTAJ: Ukraiński Charków będzie miastem partnerskim Lublina

W repertuarze znajduje się 9 widowisk, które nawiązują m.in. do wydarzeń historycznych, legend, znanych miejsc w Lublinie. Na przykład „Czarcia Łapa” dotyczy lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym. Z kolei „Unia Narodów” jest alegoryczną opowieścią w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy.

Natomiast „Anioły Lubelskie” w reżyserii Janusza Opryńskiego nawiązują do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem abp. Abla. Z kolei widowisko „Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” prezentuje najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców z pierwszej w Polsce wytwórni samolotów.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version