Ludobójstwo sprzed 80 lat. Niemiecka Akcja Reinhardt na Lubelszczyźnie

reinhardt 2022 04 21 211212

Co wydarzyło się na Lubelszczyźnie 80 lat temu? – Na to pytanie poszukiwali odpowiedzi historycy w rocznicę rozpoczęcia Akcji Reinhardt. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku nazistowskie Niemcy przeprowadziły transport ok. 1600 Żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu.

CZYTAJ: Debata o akcji „Reinhardt” w Lublinie

– Lublin odegrał kluczową rolę w planie ludobójstwa realizowanym przez III Rzeszę. Stało się to m.in. dlatego że było to wówczas największe miasto wysunięte na wschód okupowane przez Niemców – mówi Jakub Chmielewski z Działu Historii Państwowego Muzeum na Majdanku. – Lublin też jest istotny ze względu na to, że tutaj dowódcą SS Policji był Odilo Globocnik. Była to osoba niesamowicie ambitna, która poza bezwzględnym wykonywaniem rozkazów płynących z Berlina, inicjowała politykę rasistowską, antyżydowską i zaprowadzała niemiecki terror na podbitych terenach. To właśnie z osobą Odilo Globocnika wiąże się plan eksterminacji ludności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa, któremu Niemcy nadali kryptonim Reinhardt.

CZYTAJ: „To ostrzeżenie dla nas współczesnych”. W Bełżcu upamiętniono ofiary Akcji Reinhardt [ZDJĘCIA]

Akcja Reinhardt trwała przez 20 miesięcy – od 16 marca 1942 roku do 4 listopada 1943 roku. Zginęły w niej lub zmarły – w wyniku rozstrzeliwań w likwidowanych gettach, zagazowań w obozach zakładu czy podczas transportów deportacyjnych – 2 miliony osób .

CZYTAJ: Dr Robert Derewenda: Akcja Reinhardt to ostatni akt tragedii polskich Żydów w czasie II wojnie światowej

Debata została zorganizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

EwKa / opr. AKos

Fot. Państwowe Muzeum na Majdanku FB

Exit mobile version