Jak ciekawie spędzić weekend majowy? Gdzie warto się wybrać i jak spędzić przedłużony wolny weekend? Mamy kilka propozycji.
Co robić w Lublinie w czasie majówki
W mieście podczas majówki czeka wiele wydarzeń i spotkań. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić to ulica Szambelańska i odbywający się tam jarmark w dniach 29 kwietnia – 3 maja. Na Starym Mieście warto odwiedzić Muzeum Narodowe, w szczególności wystawę Tamary Łempickiej, zaś w pobliżu Plac Kaczyńskiego (przy Centrum Kultury), gdzie odbywa się Polsko-ukraiński piknik rodzinny.
W pierwszy majowy weekend nie zabraknie wydarzeń o charakterze sportowo-zdrowotnym. Na ul. Lubartowskiej Przedmajówkowy oraz Jarmark Lubelski Parkrun w Ogrodzie Saskim i Botaniczna Piątka. Jeśli wybieracie się na spacer warto skorzystać ze spacerów z przewodnikami PTTK oraz Inspiracji. Dla miłośników aktywności odbędzie się też Gra Miejska. Szczegóły oraz trasy znajdziecie na lublintravel.pl.
CZYTAJ TEŻ: Lublin: Sklepy otwarte 1, 2 i 3 maja. Gdzie zrobić zakupy w majówkę [ADRESY, GODZINY OTWARCIA]
W Lublinie podczas majówki otwarte są lubelskie muzea. Oglądać można m.in. Lubelską Trasę Podziemną, Centrum Spotkania Kultur, Dom Słów, Krużganki Klasztoru Dominikanów, Archikatedrę Lubelską i pobliską Wieżę Trynitarską, Regionalne Muzeum Cebularza, Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogród Botaniczny. Terminy i godziny otwarcia muzeów w Lublinie w czasie weekendu majowego znajdziesz na lublintravel.pl [kliknij]
Hey Joe! Czyli Gitarowy Rekord świata – Lublin wspiera Wrocław, gdzie odbędzie się oficjalna próba bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa. Zabierz ze sobą gitarę, udaj się na lubelski Stadion Żużlowy ,,Z5″ i dołącz do ekipy Wojtka Cugowskiego i zespołu nauczycieli Rock Music School. 1 maja, godz. 13.00.
Po zimowej przerwie wracają pokazy Fontanny Multimedialnej. Pokazy rozpoczynają się o godz. 21.00.
sobota (30 kwietnia) – Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście;
niedziela (1 maja) – Czarcia Łapa, Unia Narodów;
piątek (6 maja) – Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Anioły Lubelskie;
sobota (7 maja) – Symfonia Nauki, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście.
Festiwal „Jawor” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Już 2 maja o 11.00 w Muzeum Wsi Lubelskiej rozpocznie się Festiwal twórczości ludowej artystów z Lubelszczyzny „Jawor – u źródeł kultury 2022”. Będzie można oglądać występy solistów oraz zespołów i kapel ludowych, a także podziwiać rękodzieło. Do wejścia na teren Muzeum uprawnia bilet wstępu. Uczestnictwo w Festiwalu jest nieodpłatne.
CZYTAJ TEŻ: Festiwal twórczości ludowej artystów z Lubelszczyzny „Jawor – u źródeł kultury 2022”
Atrakcje w regionie: Lubelszczyzna w czasie majówki
Roztocze i Zamość
Majowy weekend można spędzić na Roztoczu. Trasy spacerowe, rowerowe oraz piękno rodzimej przyrody. Placówki, instytucje i kwatery czekają na turystów.
CZYTAJ TEŻ: Majówka na Roztoczu. Kwaterodawcy narzekają na brak rezerwacji
Będąc na Roztoczu warto odwiedzić Zamość – Perłę Renesansu oraz pobliskie miejscowości. Zamość jest dobrym, bezpiecznym miejscem, aby poznać Ukrainę. Zobaczyć zabytki kultury ukraińskiej, wspaniałe cerkwie i niesamowite cmentarze z krzyżem rzeźbionym w kamieniu. W naszym regionie są wsie, które są kulturowo związane z Ukrainą. Są to wsie południowego Roztocza, gdzie żyją potomkowie Ukraińców, Rusinów.
Dęblin
Będą kolejne eksponaty do zwiedzania i zmodyfikowane aranżacje istniejących wystaw. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie otwiera nowy sezon turystyczny, a w tym roku czekają nowości. Jakie atrakcje można obejrzeć w dęblińskim muzeum?
CZYTAJ TEŻ: Dęblin: wiosenne nowości w Muzeum Sił Powietrznych
Majówka to także Ultramaraton „Piękny wschód”, Majówka pełna wrażeń na Zamku w Janowie Podlaskim, wydarzenia w Archipelagu Roztocze, Motomajówka w Janowie Lubelskim, Józefowska Majówka Rowerowa, Majówka z Karpiem w Krasnymstawie, Rajd Pieszy w Puławach.
Fot. pixabay.com