Muzeum Narodowe w Lublinie z kolejnym wsparciem [ZDJĘCIA]

pge 2022 04 21 141900

Polska Grupa Energetyczna została mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie. – Muzeum istnieje od 116 lat. Mamy pod opieką ponad 200 tys. obiektów muzealnych – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, Katarzyna Mieczkowska.

– To ogromna odpowiedzialność i ogromna praca, aby dziedzictwo kulturowe było utrzymywane na właściwym poziomie. Cieszy nas bardzo sytuacja, że Polska Grupa Energetyczna angażuje się we współfinansowanie muzeum. Otwiera to przed nami zupełnie nowe perspektywy – dodaje Katarzyna Mieczkowska.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Polska Grupa Energetyczna mecenasem Muzeum Narodowego w Lublinie

–  Warto inwestować w sztukę. Ale też opieka nad dużą liczbą cennych muzealiów wymaga dużych nakładów finansowych – mówi prezes zarządu Polskiej grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski. – Czujemy, że wspieranie kultury – szczególnie wysokiej – jest naszym obowiązkiem. Muzeum Narodowe w Lublinie to kolejna tak utytułowana instytucja, z którą nawiążemy ścisłą współpracę. Jesteśmy już mecenasem Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy największych filharmonii w Polsce.

Umowę o współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie i PGE podpisano dzisiaj (21.04) na Zamku Lubelskim.

Wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak przeczytał list od wicepremiera, szefa MAP Jacka Sasina, w którym ten napisał: – Wybitny polski filozof i aforysta Henryk Elzenberg mawiał, że „kultura jest próbą zmuszenia dziejów, aby służyły wartościom”. Jest uznawana za wyznacznik społecznego rozwoju i wielkości narodów, które ją tworzą. Jednocześnie od wieków zdawano sobie sprawę, że aby kultura przetrwała, potrzebuje mecenasów szczególnie zatroskanych o trwanie dziedzictwa przekazanego nam w depozyt przez minione pokolenia – napisał Sasin. – Dzisiaj tę chlubną rolę w Polsce pełnią spółki Skarbu Państwa. Swoją działalnością pokazują, że można prowadzić biznes odpowiedzialnie, inwestując w rozwój społeczeństwa i pielęgnując najlepsze pamiątki kultury narodowej. Współpraca PGE z Muzeum Narodowym w Lublinie obejmuje ochronę i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu, które jest zjawiskiem unikatowym w skali międzynarodowej. Ziemia lubelska od wieków była bogatym pejzażem wielokulturowości, która ukształtowała jej różnorodność. To właśnie tutaj można oglądać wyjątkowy styl renesansu lubelskiego, a także podziwiać malowidła bizantyjsko-ruskie w Kaplicy Świętej Trójcy. Troska o to dziedzictwo jest naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń – dodał.

Planowana współpraca obu podmiotów to nie tylko ochrona zabytków kultury, ale przede wszystkim realizacja wydarzeń edukacyjnych i artystycznych, podkreślił.

Członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego powiedział, że Muzeum, teraz Narodowe, było oczkiem w głowie województwa i marszałka Stawiarskiego, a zgromadzone zbiory przyciągały tłumy turystów do województwa lubelskiego. Wyraził nadzieję, że dzięki tak dobremu mecenasowi te dzieła będą jeszcze lepiej zadbane i objęte lepszą opieką.

RyK / PAP / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version