Chrześcijanie obrządku wschodniego, czyli prawosławni i grekokatolicy, obchodzą dziś (24.04) Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
– Jest to wydarzenie nie dające się porównać z jakimkolwiek innym. Nie zalicza się go nawet do 12 głównych świąt, ani też do grupy wielkich świąt prawosławnych. Bo jest to święto świąt – mówi ks. Karol Wilkiel, proboszcz prawosławnej parafii w Biłgoraju. – Liturgia i śpiewy oddają radość Paschy. Nie ma bardziej radosnego nabożeństwa w całym roku liturgicznym. Na środku świątyni jest procesja. Wynoszona jest też ikona Zmartwychwstania. Ikonografia prawosławna Święta Zmartwychwstania przedstawia zejście Chrystusa do otchłani. Bowiem pomiędzy ukrzyżowaniem a Zmartwychwstaniem właśnie tam zstąpił. I to jest też dla nas ważne podkreślenie, jaka jest moc Boża i siła zmartwychwstałego Chrystusa.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Nabożeństwo paschalne w katedrze prawosławnej
Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w klasztorze w Jabłecznej rozpoczęły się o północy z soboty na niedzielę nabożeństwem paschalnym w zabytkowej cerkwi. – Zgodnie z tradycją w wystroju cerkwi dominuje biel – mówi namiestnik klasztoru archimandryta Piotr Dawidziuk. – Symbolizuje to po pierwsze światłość bijącą z grobu Chrystusa: jasność Zmartwychwstania, dobro i blask. Ale kapłani są w jasnych szatach, bowiem symbolizują anioła, który zjawia się Marii Magdalenie i niewiastom niosącym wonności i mówi, że Chrystus zmartwychwstał.
W tym roku w Lublinie – w odpowiedzi na potrzeby uchodźców z Ukrainy – będzie więcej nabożeństw. Z kolei w ośrodkach recepcyjnych w regionie zaplanowano spotkania wielkanocne. W świątecznym śniadaniu w punkcie recepcyjnym w Tomaszowie Lubelskim udział weźmie wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa Jarosław Stawiarski oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Z kolei w Lublinie w Katedrze Przemienienia Pańskiego przy ul Ruskiej o godzinie 9.00 odprawiona zostanie Liturgia Święta, a o 14.00 Paschalna Wieczernia. W cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy al. Warszawskiej Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma zaplanowana jest na godzinę 10.00, a następnie na 12.00. Po nabożeństwie święcone będą ciasta wielkanocne. Dodatkowa liturgia połączona ze święceniem pisanek – o godzinie 18.00 – odbędzie się w kościele przy ulicy Zielonej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wielka Sobota w cerkwi greckokatolickiej w Lublinie
MaK/ MaT / TsF / opr. DySzcz / ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska