Ponad 50 nowoczesnych sal dydaktycznych, trzy aule wykładowe, a także pracownia plastyczna oraz teatralno-muzyczna. Dziś (27.04) odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczyste otwarcie nowego gmachu Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS
– To jest ważny dzień dla naszej uczelni – mówi rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. – To ostatnia z cyklu dotychczasowych inwestycji w tzw. kampusie zachodnim UMCS. Przeniesienie wydziału z ul. Narutowicza na adres Głęboka 45 sprawia, że w tej chwili cały kampus uniwersytecki staje się bardzo zwarty, kompaktowy, co daje możliwość lepszego rozwoju.
– To jest naprawdę nowe otwarcie, nowe 50-lecie – uważa prof. Andrzej Różański, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. – Jesteśmy wydziałem, który funkcjonuje już pół wieku. Zyskaliśmy w tym miejscu ponad 50 nowoczesnych sal dydaktycznych, wykładowych. Mamy trzy aule uniwersyteckie, szereg pracowni specjalistycznych. Nasze warunki zdecydowanie się poprawiły. Widzę, że studenci bardzo ciepło przyjęli ten obiekt, który faktycznie jest taki integrujący.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Nowe siedziby Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii UMCS
– Są tu nowe możliwości, ale nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajone. Jest całkiem inaczej. Nie ma tego klimatu, ale budynek jest bardzo ładny – uważają studentki. – Bardzo mi się podoba. Fajnie mają ci, którzy dopiero przychodzą na studia w nowym budynku. Myślę, że tutaj każdemu będzie się podobało.
– Psychologia teraz się cieszy bardzo dużym zainteresowaniem. Ta na UMCS-ie jest jedną z najlepszych i wiodącą w Polsce – ocenia dr hab. Małgorzata Kuśpit z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. – Pojawia się coraz więcej problemów społecznych, trudności wychowawczych, z którymi musi radzić sobie młodzież: trudne sytuacje społeczne, stres, wypalenie zawodowe.
– Pedagogika generalnie kierunkuje się w formie różnych subdyscyplin – tłumaczy prof. Różański. – Podobnie jak inne kierunki studiów reagujemy na potrzeby rynku pracy. Zaczynamy się bardziej specjalizować w różnych węższych obszarach. Cały czas się dostosowujemy. Nie narzekamy na liczbę kandydatów, przynajmniej na naszym uniwersytecie. Rekordy popularności bije psychologia, pedagogika specjalna. To są te kierunki wiodące. Ale jest również choćby również animacja kultury, która jest naszym takim trochę oczkiem w głowie.
– Rektor na ostatnim zebraniu rady powiedział, że mamy bardzo duże szanse na stanie się poważnym ośrodkiem pedagogicznym na wschodzie Polski i na zdobycie bardzo wysokiej oceny w ewaluacji – mówi dr Marcin Cabak z Instytutu Pedagogiki UMCS. – To zostało wykonane wysiłkiem wszystkich pracowników. Myślę, że pedagogika lubelska ma się bardzo dobrze.
– Perspektywa pomagania w kontekście współczesnych problemów jest bardzo istotna – uważa dr hab. Małgorzata Kuśpit. – To zainteresowanie zawsze było. Oczywiście powstają nowe kierunki w zakresie pedagogiki, które mogą być też bardzo interesujące. Mamy wiele kierunków, które mogą pomagać drugiemu człowiekowi. Poza psychologią jest to pedagogika specjalna. Te nowe specjalności to opieka dziecka ze spektrum autyzmu czy resocjalizacja lub ogólna pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Są to kierunki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Myślę, że perspektywa współczesnych problemów rodzi konieczność, żeby wspierać te osoby: zarówno dzieci czy młodzież, jak i dorosłych. To daje możliwość rozwoju.
Łączny koszt inwestycji to prawie 46 milionów złotych.
InYa / opr. PrzeG
Fot. Iwona Burdzanowska