Niemal 1/3 graczy gier losowych wskazuje, że ważna wygrana to dla nich taka, którą dołożyli do budżetu domowego – wynika z badań polskich i francuskich naukowców. Drugą najczęściej wskazywaną odpowiedzią było, że wygrana jest ważna wówczas, kiedy jest wysoka.
– Znacząca wygrana była zgłaszana częściej u osób grających w loterie i zdrapki – mówi psychoterapeutka uzależnień i badaczka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Bernadeta Lelonek-Kuleta. – Pamiętajmy, że loterie i zdrapki to generalnie najpopularniejsze gry w polskim społeczeństwie. Częściej również znaczącą wygraną deklarowały osoby, które spełniały kryteria zaburzonego grania, czyli uzależnienia. W tej grupie więcej będzie tych graczy z wieloma wygranymi. U graczy hazardowych występuje tzw. zjawisko pamięci selektywnej. Mocno pamiętają wygrane, a słabo przegrane. Sprawia to, że nawet deklaracje, że często mieli znaczące wygrane, nie świadczą o tym, że byli na plusie.
Badania pt. „Wpływ wygranej w grze hazardowej na zaangażowanie w hazard” zostały zrealizowane przez grupę badaczy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy wsparciu badaczy z Francji. Wzięło w nich udział ponad 3700 graczy.
EwKa / opr. WM
Fot. pixabay.com