Obserwatorium w Puławach zaprasza po modernizacji

20220408 120501 2022 04 08 182314

Puławskie obserwatorium astronomiczne nabrało nowego blasku. Obiekt z charakterystyczną kopułą znajdujący się przy ulicy Filtrowej został dziś (08.04) oficjalnie otwarty po gruntownej modernizacji.

CZYTAJ: „Przez Świat. Spotkania z podróżą”. Trzecia edycja lubelskiego festiwalu

Całość kosztowała prawie milion złotych, a efekty robią wrażenie, o czym przekonuje dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach, Aleksandra Kozak-Kotowska. – Jesteśmy pod samą kopułą, pod którą słyszymy, jak dziś nam szumi wiatr. Możemy tu zobaczyć największy teleskop do obserwacji nocnego nieba. Kopuła oczywiście obraca się wokół własnej osi. Można uchylić jej fragment. Przez ten otwór wysuwa się teleskop i oglądamy nocne niebo – dodaje.

– Stał obiekt typu wieża ciśnień. Znalazło się grono ludzi, którzy potrafili działać, stworzyć coś. Padły pomysły i deklaracje, wzięli się do pracy i zrobili. 1994 rok, jak dobrze pamiętam, bo mnie wtedy jeszcze tu nie było. Z tych osób, które tworzyły, już niestety niewiele ich jest. Takie były początki. Programy, status obserwatorium międzyszkolnego. Nie było wtedy Internetu. Gwiazdy można było oglądać właśnie w takich miejscach jak to, stąd było dużo chętnych, którzy chcieli się zbliżyć do tych gwiazd, choćby z naszej kopuły – mówi Dariusz Rodzik, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, oddział w Puławach.

– To był ostatni moment na zmiany, budynek był w kiepskim stanie, było tu zimno. W tej chwili jest zrobiona termomodernizacja, są wstawione nowe okna, jest zakupiony nowy piec, nowe urządzenia techniczne, sprzęt, który będzie służyć do celów edukacyjnych. Żartujemy, że na Filtrowej będziemy filtrować kulturę i sztukę, także zapraszam serdecznie do tego filtrowania. To jest naprawdę obiekt perełka. W naszym regionie jest to jedyny tak funkcjonujący i dosyć nowocześnie już wyposażony dzięki projektowi obiekt. Myślę, że będzie wzbogacał ofertę turystyczną, astronomiczną, kulturalną i edukacyjną. Szerokie pole do działania dla nas – informuje Aleksandra Kozak-Kotowska.

– Taka była nasza idea, żeby ten obiekt łączył ze sobą funkcje kulturalne, edukacyjne, był miejscem spotkań, różnych wydarzeń i eventów, które na terenie naszego powiatu będziemy organizować. Myślę, że po tym dzisiaj przybędzie nowych adeptów, którzy będą chcieli obserwować niebo i wszystko, co się na niebie dzieje. Dojdzie następnych entuzjastów, którzy będą krzewić tę dziedzinę nauki – twierdzi Danuta Smaga, starosta puławski.

– Obiekt ma wartość z jednej strony historyczną, z drugiej edukacyjną. Z pewnością będzie to ważne miejsce na mapie Puław, z uwagi na to, że mamy wielu miłośników astronomii, nie tylko wśród osób dorosłych, które pamiętają jeszcze początki tego obiektu, ale także wśród młodzieży. Wynika to z tego, że w programach nauczania są elementy astronomii. Co innego uczyć się z podręcznika, czy nawet wykorzystując elementy multimedialne, a co innego przyjść do obserwatorium i zobaczyć przez prawdziwy teleskop to, co widać na niebie – tłumaczy Robert Och, historyk regionalista.

CZYTAJ: „Przekształcenia”. Wystawa Katarzyny Porczak w Galerii Gardzienice

– Na pewno dużo można się tu dowiedzieć o astronomii. Nawet jeśli ktoś się nie interesuje, to przyjdzie i zwróci na to uwagę – mówi Weronika Maciejczak.

– Mamy tu żółtą, kremową i białą lunetę, przez które można oglądać nocne niebo z niższego tarasu znajdującego się też tutaj na tej kondygnacji. W tym momencie niewiele zobaczymy, bo jest za mała przestrzeń przed nami, ale działają jak najbardziej. Miejmy nadzieję, że pogoda nam pozwoli, żeby zobaczyć dziś niebo – dopowiada Aleksandra Kozak-Kotowska.

A czy niebo w tym przypadku będzie łaskawe, to okaże się już o 20.00. Wtedy każdy chętny będzie mógł zwiedzić zmodernizowany obiekt. Przygotowano także między innymi pokaz laserów.

ŁuG / opr. LysA

Fot. Łukasz Grabczak / Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach FB

Exit mobile version