Zakład Karny w Chełmie podpisał porozumienie o współpracy z Nadleśnictwem Chełm. W ramach przedsięwzięcia więźniowie będą między innymi sprzątać i sadzić lasy.
– Więźniowie będą pracować nieodpłatnie na rzecz lokalnego społeczeństwa w ramach programów readaptacji i resocjalizacji – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Osoby osadzone z Zakładu Karnego w Chełmie będą wykonywały nieodpłatną pracę na rzecz Lasów Państwowych. Będzie to przede wszystkim porządkowanie, zbieranie śmieci, sadzenie lasów. To bardzo ważne, żeby osoby osadzone wykonywały bezpłatną pracę.
CZYTAJ: „Praca najlepszą formą resocjalizacji”. Osadzeni pomogą leśnikom
– Zakład Karny w Chełmie to już dziesiąta jednostka penitencjarna, która podpisała porozumienie o współpracy z nadleśnictwami w województwie lubelskim – mówi dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie, ppłk Cyprian Bas. – Podpisane porozumienie Zakładu Karnego w Chełmie z Nadleśnictwem Chełm finalizuje działalność na terenie województwa lubelskiego. Jest rozwiązaniem, które łączy te dwie jednostki w aspekcie resocjalizacyjnym, ale też w aspekcie, który dąży do porządkowania oraz zadbania o florę i faunę znajdującą się na terenie powiatu chełmskiego.
Podobne porozumienia podpisały między innymi Zakład Karny we Włodawie, Zamościu i Krasnymstawie.
W całym lubelskim okręgu pracuje ponad 2 tys. więźniów. Osadzeni zatrudnieni są w różnych instytucjach. W Chełmie więźniowie, którzy nie mogą pracować poza więzieniem w systemie bez konwojenta, zajmują się produkcją drewnianych opakowań.
ŁoM / opr. WM
Fot. www.sw.gov.pl