Jedni wypełniają je indywidualnie, drudzy mimo wszystko korzystają z pomocy ekspertów. Zostało 10 dni na złożenie deklaracji podatkowych za ubiegły rok.
– W województwie lubelskim jesteśmy już na półmetku przyjmowania deklaracji PIT i innych podatków dochodowych. Będzie ich ponad 900 tysięcy, ale najwięcej zostanie automatycznie zaakceptowanych na początku maja – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś. – Termin jest bliski, bo w tym roku upływa z dniem 2 maja. Do tego czasu jesteśmy zobowiązani rozliczyć nasze dochody i przychody za rok 2021. Mamy dwie formy rozliczenia. Jedna to forma papierowa, czyli standardowa. Ona się nie zmienia. Mamy też formę elektroniczną. E-deklaracja jest to postać elektroniczna konkretnego formularza. Mowa tutaj o PIT-37, PIT-36.
– Drugi system to Twój e-PIT, gdzie podatnik ma przygotowane zeznanie podatkowe. Zeznanie zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. Przed zatwierdzeniem zeznania podatkowego, jeżeli robimy to przed 2 maja, to powinniśmy spojrzeć do tej deklaracji, zatwierdzić i wysłać. Wtedy zeznanie jest uznawane jako złożone w momencie wysyłki. Mamy też możliwość, żeby nie robić nic – dodaje Michał Deruś.
A co jeżeli ktoś nie zweryfikuje e-PIT-u, a ma dopłatę do podatku? – Jeżeli ta kwota do zapłaty nie będzie przekraczała 8,70 zł, czyli trzykrotności ceny listu poleconego, wówczas urząd skarbowy nie będzie wzywał podatnika do uregulowania tej kwoty, ponieważ wezwanie będzie przewyższało koszty – tłumaczy rzecznik Izby Administracji Skarbowej.
– Będzie to jednak pociągało pewne konsekwencje. Jeżeli nie zapłacimy tej kwoty wynikającej z zeznania podatkowego, nie zostanie przekazany jeden procent na rzecz organizacji pożytku publicznego. O tym musimy pamiętać – wyjaśnia Michał Deruś.
CZYTAJ: Będą nagrody dla lubelskich podatników. Ruszyła kolejna edycja loterii „Rozlicz PIT w Lublinie”
– Z punktu widzenia organizacji pożytku publicznego te pieniądze są ważne, ponieważ dają jej niezależność – podkreśla Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności. – Niezależność od środków pozyskanych z grantów, dotacji. Na przykład w tamtym roku, kiedy mieliśmy trudności finansowe, te środki pozwoliły nam przetrwać.
– Jeżeli w tamtym roku w rozliczeniu za 2020 rok wyraziliśmy wolę przekazania jednego procenta na rzecz konkretnej organizacji pożytku publicznego, ta organizacja będzie wskazana też w zeznaniu przygotowanym za rok 2021. Jeżeli jednak mamy wolę zmiany organizacji pożytku publicznego, to jednak powinniśmy wyedytować przygotowane zeznanie podatkowe i tam wskazać już konkretną inną organizację pożytku publicznego. Tutaj musimy pamiętać, żeby to zeznanie zapisać, zatwierdzić i wysłać do urzędu skarbowego – tłumaczy Michał Deruś.
– Jeszcze nie złożyłam, ale rozlicza mnie biuro rachunkowe – mówi mieszkanka Lublina. – Tak wygodniej. Rozliczają mnie już od dłuższego czasu. To nie jest duża opłata za takie usługi. Korzystam z tego i jestem spokojna, że robią to za mnie i robią to dobrze.
Mieszkańcy województwa lubelskiego do dziś (21.04) złożyli ponad 500 tys. deklaracji podatkowych za ubiegły rok. Dziewięciu na dziesięciu podatników składa je w formie on-line.
FiKar / opr. PrzeG
Fot. pixabay.com