Pokój i odrodzenie życia. O symbolice wielkanocnej pisanki

pm skende 090422 005 2022 04 09 120855 2022 04 17 121222

Symbolizują odrodzenie, nadzieję i pokój – pisanki to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Szczególną tradycję mają wśród narodów słowiańskich.

– W Polsce i Ukrainie tradycyjną techniką wyrabiania pisanek jest gorący wosk – mówi Inna Wojtenko, pracownik naukowy Muzeum Pisanki w Kołomyi. – Główną ideą pisanki jest pokój i odrodzenie życia. Dlatego najczęściej używanymi znakami są słoneczne, które symbolizują zmartwychwstanie natury, Jezusa Chrystusa i narodzenie nowego życia. Odnośnie barw to oczywiście używano żółtego jako koloru słońca i czerwonego, który jest kolorem życia. Często też są używane barwy czarne, brązowe i bordowe, które symbolizują ziemię. Ukraińska ziemia jest bardzo żyzna, dlatego rolnictwo zawsze było bardzo ważne i przedstawiane na pisankach.

CZYTAJ: Dwumetrowe pisanki na Roztoczu [ZDJĘCIA]

– Bardzo popularne na pisankach są symbole słoneczne, gwiazdy, czy krzyże – dodaje Iryna Bolońska z Muzeum Pisanki w Kołomyi. – Także popularnym jest symbol wody. Ludzie prosili o deszcz, żeby mieć udane zbiory. Dlatego też rysowali grabie czy grzebienie. Inne narody świata mają swoje tradycje. Na przykład tworzenie ozdobnych jajek z kamienia czy drzewa, udekorowanych rzeźbami lub kamieniami szlachetnymi. Na całym świecie jajko to symbol życia. Słowianie piszą na przykład pisanki z użyciem pszczelego wosku i specjalnego narzędzia.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie wystawy zbiorów Muzeum Pisanek w Kołomyi w Skende Lublin

W tradycyjnych polskich domach można było znaleźć pisanki np. na oknie lub za obrazem, gdzie były przechowywane latami. W Ukrainie przywiązywano je na sznurek i wieszano na ścianach. Pisanki miały chronić od nieszczęść i zapewniać powodzenie w życiu oraz urodzaj. Im starsza pisanka, tym większą miała moc.

RyK / opr. GRa

Fot. archiwum

Exit mobile version