Polska ma największą kopalnię srebra na świecie

kghm polska miedz sieroszowice 2022 04 21 232356

– KGHM zajął pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2022 – poinformowała w czwartek spółka. Z kolei w kategorii „największych producentów srebra” koncern znalazł się na drugiej pozycji.

– Ranking potwierdza, że przyszłość jest nie tylko z miedzi, ale i ze srebra. A to daje KGHM świetne perspektywy na długie lata. Nasze metale są niezbędne dla zielonej transformacji, a transformacja jest niezbędna dla świata – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

W komunikacie podkreślono, że KGHM od wielu lat zajmuje wysoką pozycję wśród największych producentów srebra na świecie. 16 proc. przychodów miedziowego giganta pochodzi właśnie ze sprzedaży srebra. W ubiegłym roku Grupa Kapitałowa KGHM wyprodukowała 1 366 ton tego metalu szlachetnego.

CZYTAJ: Jacek Sasin: Aktualny jest plan budowy w Polsce co najmniej dwóch elektrowni jądrowych

Jak podano, KGHM sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich i metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku działa Wydział Metali Szlachetnych. Powstał on specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi.

– Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg – wyjaśniła spółka.

Jak podkreślono, raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. wikipedia.org

Exit mobile version