„Presja dyplomatyczna ma sens”. Rosja zawieszona w Agencji Energii Jądrowej

1024px novovoronezhskaya nuclear power plant 2022 04 11 205042

– Agencja Energii Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w organizacji – przekazała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Presja dyplomatyczna ma sens – dodała.

– Agencja Energii Jądrowej OECD (OECD NEA) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w organizacji. Presja dyplomatyczna ma sens! – napisała na Twitterze minister Moskwa.

CZYTAJ: Rosjanie zabrali z laboratoriów w Czarnobylu radioaktywne materiały

Minister klimatu jednocześnie przypomniała swojego Twitta z 24 marca 2022 roku. Wówczas napisała w nim, że „zawieszenie Rosji w OECD NEA to temat mojej dzisiejszej rozmowy z szefem Agencji Energii Jądrowej W. Magwoodem”. – Jest to niezbędna odpowiedź na nieuzasadnioną agresję militarną na suwerenne i demokratyczne państwo – napisała wówczas na Twitterze szefowa MKiŚ.

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Agencja Energii Jądrowej (NEA, ang. Nuclear Energy Agency) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) została założona w 1958 roku, siedzibę ma w Paryżu. Polska jest członkiem NEA od 2010 r.

CZYTAJ: Elektrownia jądrowa w Czarnobylu odłączona od sieci elektroenergetycznej [AKTUALIZACJA]

Misją NEA jest m.in. wsparcie państw członkowskich w utrzymaniu i dalszym rozwoju naukowych, technologicznych i prawnych podstaw wymaganych do bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych.

CZYTAJ: Personel czarnobylskiej elektrowni: na terenie obiektu nie ma osób postronnych

Do obszarów kompetencji NEA należy bezpieczeństwo instalacji jądrowych, regulacja działalności jądrowej, postępowanie z odpadami promieniotwórczymi, ochrona radiologiczna, nauka jądrowa, analizy ekonomiczne i techniczne jądrowego cyklu paliwowego, prawo atomowe i odpowiedzialność cywilna oraz informacja publiczna.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego 2022 roku.

RL / PAP / opr. ToMa

Na zdj. rosyjska elektrownia jądrowa Nowoworonież / fot. wikipedia.org

 

Exit mobile version