ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

Prof. Marek Pietraś: Osądzenie rosyjskich zbrodniarzy wojennych nie będzie łatwe

06 kwietnia 2022 / 20:16
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Ukraiński rząd zbiera dowody na zbrodnie wojenne popełniane przez armię rosyjską. – Osądzenie Rosjan przez Międzynarodowy Trybunał Karny może jednak nie być takie proste, bo są przeszkody formalne – stwierza prof. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS, w rozmowie z Filipem Karmanem.

– Czy w kontekście konfliktu w Ukrainie możemy mówić o zbrodniach wojennych czy o ludobójstwie? – To pewien problem interpretacyjny. Definicja  ludobójstwa jest zawarta w konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Zakłada ona używanie tego terminu, gdy przedmiotem zbrodni stają się całe grupy etniczne czy całe narody, tak jak to było na przykład w Ruandzie w 1994 roku, w Burundi czy w czasie II wojny światowej. Wydaje mi się, że bardziej możemy mówić o zbrodniach wojennych popełnianych przez armię Federacji Rosyjskiej, po prostu przez żołnierzy, ale także o zbrodniach wojennych, które popełniają rosyjscy decydenci, włącznie z prezydentem Putinem.   

CZYTAJ: Mec. Maciej Chorągiewicz: trzeba zabezpieczyć dowody zbrodni popełnianych przez rosyjską armię na terenie Ukrainy

Na ile realne jest, że ci decydenci rzeczywiście poniosą konsekwencje prawne? –Jest tu kilka istotnych  problemów. Po pierwsze Federacja Rosyjska wycofała się z Międzynarodowego Trybunału Karnego. Wypowiedziała jego statut w 2016 roku, po aneksji Krymu i gdy Rosja dokonywała zbrodni wojennych na wschodniej Ukrainie – wyjaśnia prof. Marek Pietraś.

– Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozpoczął śledztwo, a dokładnie zbieranie dowodów. To warunek wstępny możliwego osądzenia zbrodniarzy wojennych, włącznie z prezydentem Putinem. Ale w przypadku Rosji nie będzie to jednak łatwe, bowiem do osądzenia obywateli danego kraju, potrzebna jest zgoda tego państwa. Jednak istnieje jeszcze możliwość, że sądy powszechne na przykład państw europejskich mogą osądzić zbrodniarzy wojennych, pod warunkiem, że znajdą się na ich terytorium. Pewien optymizm daje przypadek osądzenia przez jeden z sądów w Niemczech Syryjczyka, człowieka reżimu prezydenta al-Asada, który znalazł się jako uchodźca na terenie Niemiec. Posiadano przeciwko niemu dowody, że popełnił zbrodnie wojenne. I został osądzony – dodaje prof. Marek Pietraś.

2 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął śledztwo, dotyczące rosyjskich zbrodni popełnionych na obywatelach Ukrainy. Wnioski w tej sprawie złożyło w sumie 39 państw – w tym Polska.

CZYTAJ: Prof. Marek Pietraś, Najlepszy Zagraniczny Naukowiec 2021 roku na Ukrainie: To wyróżnienie dla środowiska naukowego Lublina

– Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w efekcie działań wojennych zginęło w tym kraju 1563 cywilów, a 2213 zostało rannych – poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podkreślono, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż ta podawana w zestawieniach. OHCHR nie posiada jeszcze informacji z niektórych regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki; inne dane nadal są potwierdzane.

W statystykach nie ujęto m.in. pełnego bilansu ofiar w Mariupolu, Wołnowasze, Iziumie, Popasnej i Borodziance – miastach, z których napływały informacje o licznych ofiarach cywilnych.

FiKar / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Z prof. Markiem Pietrasiem rozmawia Filip Karman
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Z prof. Markiem Pietrasiem rozmawia Filip Karman
Tagi: infopublicystykasądUkrainaUMCS
Następna wiadomość

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Chcemy dać możliwość szczepienia czwartą dawką również osobom starszym

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Dr Anna Adamska-Gallant o specjalnym trybunale ds. zbrodni na Ukrainie: To możliwość sądzenia wysoko postawionych funkcjonariuszy państwa rosyjskiego
  • Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego: zbieramy relacje świadków rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych w Ukrainie
  • „Zmasowane ataki nie złamały ducha walki”. Prof. Walenty Baluk o rosyjskim ostrzale Ukrainy
  • Prof. Marek Pietraś o laureatach pokojowej Nagrody Nobla: Na tych trzech podmiotach spoczywa cień opresyjności Rosji
  • Minister Rau: Polska chce pełnego pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset