– Świadomość ekologiczna to nie tylko akcje na rzecz środowiska naturalnego, ale także konkretne działania, na przykład inwestycje w programy ekologiczne, takie jak „Czyste powietrze”, „Moje ciepło” czy „Stop smog”.
Do udziału w nich i wymiany starych urządzeń na proekologiczne zachęcają m.in. dopłaty z rożnych funduszy.
– Ostatnimi czasy widzimy wzrost świadomości ekologicznej także polskiego społeczeństwa – mówiła w Polskim Radiu Lublin profesor Marzenna Dudzińska z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. – Kiedyś za zanieczyszczenie powietrza winiliśmy przemysł. Dokładaliśmy tę naszą świadomość jakim samochodem jeździmy, co spalamy w domowym piecu. Czy bardziej, czy mniej dymi. Ewentualnie co robimy z odpadami. W jaki sposób indywidualnie wpływamy na środowisko. Wydaje mi się, że z działaniem na środowisko jest tak jak ze zbiórką charytatywną. Jeśli jeden świadomy obywatel da 100 zł do puszki to jest 100 zł, ale jeżeli milion obywateli da po złotówce to mamy milion złotych.
Cała rozmowa w materiale wideo:
– Trwająca wojna w Ukrainie to nie tylko wielki kryzys humanitarny. Prowadzone działania wojenne niosą za sobą również zniszczenia w infrastrukturze i środowisku naturalnym – uważa profesor Marzenna Dudzińska. – Kiedy patrzę na te zrujnowane domy to na pewno myślę o ludziach, którzy je stracili. Natomiast jako osoba zajmująca się zanieczyszczeniami środowiska myślę też o tym, ile tam różnego rodzaju instalacji plastikowych, dioksyn, bifenyli uwolniło się w wyniku pożarów, zburzenia, nawet szabru tych różnych urządzeń elektrycznych czy elektronicznych, które tam się znajdowały. Na tych terenach, poza odbudową, będą podobne problemy jak w Nowym Jorku po ataku na te słynne wieże 11 września – dodaje prof. Dudzińska. – Wówczas nie wszyscy zdawali sobie sprawę ze skutków ekologicznych ataku terrorystycznego i ogromnej emisji trujących spalin.
Politechnika Lubelska bierze udział w różnych pracach badawczych na rzecz środowiska naturalnego. Są to również badania międzynarodowe. Uczelnia realizuje programy studiów magisterskich w języku angielskim „Budujemy ekologiczną Europę”.
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. Organizatorzy wszelkich akcji chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.
RMaj / opr. PrzeG
Fot. Politechnika Lubelska