Przychodnia w Dęblinie uruchomiła wirtualnego tłumacza migowego dla pacjentów

278577607 7572864902738701 7582143259100434517 n 2022 04 22 084617

Przychodnia w Dęblinie jako pierwsza placówka w regionie ryckim wdrożyła internetowego tłumacza dla pacjentów głuchoniemych. Likwidujemy wszelkie bariery w komunikacji pacjent – lekarz – powiedziała Urszula Pielacka-Chodoła, dyrektor przychodni.

Tłumacz Migam polega na połączeniu wideo poprzez przeglądarkę internetową osoby głuchoniemej z tłumaczem języka migowego. – Do tłumaczenia migowego wystarczy kamera i podłączenie do internetu. W naszej placówce jest asystent dla osób o szczególnych potrzebach, który na początku wizyty lekarskiej osoby głuchoniemej uruchamia aplikację na laptopie czy telefonie komórkowym – przekazała Pielacka – Chodoła, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Rynek 14 w Dęblinie.

Po połączeniu się z tłumaczem języka migowego informacje przekazywane przez osobę głuchoniemą są tłumaczone na język mówiony.

Ze wsparcia tłumacza migowego pacjenci mogą skorzystać podczas osobistej wizyty w rejestracji i wizyty w gabinecie lekarskim. – Bywa tak, że pacjenci przekładają badania, bo nie wiedzą jak się skomunikować z lekarzem czy zarejestrować na wizytę. Dlatego chcemy małymi kroczkami zmieniać to podejście i pomagać pacjentom, którzy mają problemy ze słuchem oraz boją się stygmatyzacji – podkreśliła dyrektor i dodała, że „placówka jest otwarta na udzielanie świadczeń osobom o szczególnych potrzebach”.

Usługa wirtualnego tłumacza migowego dostępna w SP ZOZ w Dęblinie, realizowana jest w ramach programu Dostępność Plus Ministerstwa Zdrowia.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. SPZOZ w Dęblinie FB

Exit mobile version