Rada Najwyższa Ukrainy uznała działania armii rosyjskiej za ludobójstwo narodu ukraińskiego – poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.
CZYTAJ: Ukraina: w obwodzie sumskim przy granicy pierwszy od 10 dni ostrzał ze strony Rosjan
Rada przyjęła uchwałę, która zatwierdza treść oświadczenia, uznającego działania armii rosyjskiej w Ukrainie za ludobójstwo.
„Czyny popełnione przez siły zbrojne Rosji nie są po prostu zbrodnią agresji, a mają na celu systemowe i konsekwentne unicestwienie narodu ukraińskiego, jego odrębności, pozbawienie go prawa do samostanowienia i samodzielnego rozwoju” – wskazano w zapisie wyjaśniającym.
CZYTAJ: Atak rakietowy w obwodzie czernihowskim, prawdopodobnie z systemu Toczka-U
„Wymaga to niezwłocznego uznania czynów, popełnionych przez armię rosyjską w czasie ostatniej fazy agresji zbrojnej Rosji wobec Ukrainy, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., za ludobójstwo narodu ukraińskiego” – podkreślono.
Rada apeluje również do ONZ, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Parlamentu Europejskiego, zgromadzeń parlamentarnych OBWE i NATO, rządów i parlamentów zagranicznych, by uznały działania rosyjskich wojskowych na Ukrainie za ludobójstwo.
Jak pisze Ukraińska Prawda, w uzasadnieniu zaznaczono, że działania rosyjskich wojsk w Ukrainie przeciwko ludności cywilnej miały na celu „całkowite lub częściowe zniszczenie narodu ukraińskiego jako wspólnoty narodowej”.
W szczególności powołano się na działania Rosji i masowe okrucieństwa, zabójstwa, porwania, tortury, gwałty i bezczeszczenie zwłok, m.in. w Buczy, Borodziance, Hostomlu, Irpieniu i innych miejscowościach. Wskazano również na celowe blokady miejscowości, niedopuszczanie pomocy humanitarnej, uniemożliwianie ewakuacji, a także niszczenie obiektów infrastruktury, przymusowe przesiedlenia, ataki na przedstawicieli władz, dziennikarzy, duchownych, niszczenie gospodarki, itd.
W uzasadnieniu powołano się także na wypowiedzi rosyjskich władz, które „świadczą o istnieniu oficjalnej polityki państwa rosyjskiego, której celem jest nieuznanie prawa narodu ukraińskiego do samoidentyfikacji, samostanowienia i – w efekcie – do istnienia”.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot.
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO