Pierwsze operacje chirurgiczne z użyciem robota da Vinci zostały przeprowadzone w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Operowano dwóch pacjentów z nowotworami jelita grubego. Obydwa zabiegi zakończyły się pomyślnie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Pierwsza operacja robotem da Vinci
Da Vinci to urządzenie do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją.
CZYTAJ: Da Vinci w akcji. Pierwsza operacja z użyciem robota w szpitalu przy al. Kraśnickiej
– To nie jest robot samooperujący. To po prostu przedłużenie ręki chirurga – mówi dr n med. Jerzy Draus, który przeprowadzał zabiegi. – Nie ma właściwie zabiegów, których nie wykonuje się robotem. Im trudniej, tym większe dla niego zastosowanie. Im trudniejszy jest do wycięcia dany organ, tym większa rola dla robota. Wykonuje on zabiegi skomplikowane i wtedy wykorzystuje się wszystkie możliwości, które to urządzenie daje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Otwarcie Pracowni Robotyki Operacyjnej z robotem da Vinci
Da Vinci został zakupiony z budżetu województwa lubelskiego. Kosztował prawie 15 milionów złotych.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Ostatnie przygotowania do otwarcia pracowni robotyki operacyjnej z robotem da Vinci w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej
Zabieg wykonywał dr n med. Jerzy Draus. Asystował mu dr Mateusz Dziedzic, specjalista ze szpitala kard Stefana Wyszyńskiego, instrumentariuszki i pielęgniarki anestezjologiczne oraz dr Andrzej Szczepanowski i dr anestezjolog Edyta Rybak.
CZYTAJ: Pierwszy da Vinci w Lubelskiem. Otwarto Pracownię Robotyki Operacyjnej
LilKa / opr. ToMa
CZYTAJ: Jesienna Szkoła Robotyki – warsztaty z wykorzystaniem robota da Vinci [FILM]
Fot. Iwona Burdzanowska