Ryki pierwsze w Polsce. Odnawialna rewolucja w blokach

fotowoltaika 2022 04 21 172131

Na dachach bloków Spółdzielni Mieszkaniowej w Rykach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. W 2022 roku pojawią się na 12 budynkach, ale w planach są kolejne.

– To nowatorskie rozwiązanie, bo energia będzie płynęła bezpośrednio do mieszkań – mówi Izabela Byzdra, prezes spółki IB Company realizującej projekt. – Do tej pory spółdzielnie mieszkaniowe mogły skorzystać z ogniw fotowoltaicznych, ale wykorzystując tę energię tylko do części wspólnych, czyli piwnic, klatek schodowych, budynków administracyjnych spółdzielni. Do tej pory z tej formy energii nie korzystali bezpośrednio mieszkańcy. A to będzie pierwszy taki system w Polsce.

– My wynajmujemy dachy i właściwie na tym kończy się nasza rola finansowa czy rzeczowa. Firma bierze na siebie budowę, finansowanie, konserwację, ubezpieczenie. Natomiast po naszej stronie korzyść jest taka, że proponują nam dostawę energii elektrycznej do mieszkań. A fotowoltaika najbardziej się opłaca, kiedy prąd jest zużywany na miejscu i natychmiast, a nie jest wpompowywany w system. Dla mieszkańców w umowie została zawarta 30-procentowa obniżka cen energii, ale także mniejsze opłaty dystrybucyjne i przesyłowe – wyjaśnia Janusz Jakubik, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Rykach.

Mieszkańcy są zdecydowanie za inwestycją: – Mam kolegów, którzy mają takie urządzenia i są duże oszczędności. Córka i syn mają w domach panele słoneczne i chwalą to sobie. To jest wspaniała informacja i oby tak dalej.

CZYTAJ: Do 20,5 tysiąca złotych na fotowoltaikę. Rusza czwarta odsłona programu „Mój prąd”

– Każdy mieszkaniec, który wyrazi chęć, będzie mógł podłączyć się do instalacji. Będzie ona działała dwutorowo. Mieszkańcy będą mieli dwa piony: podłączenie fotowoltaiczne i dotychczasowe podłączenie z PGE. Ci mieszkańcy, którzy nie będą chcieli z tego korzystać, pozostaną wyłącznie przy starym systemie – informuje Izabela Byzdra.  

– Po długim weekendzie rozpoczniemy zebrania z mieszkańcami, podczas których będziemy im to proponować. Nie ma nic na siłę. Każdy może zostać sobie przy dotychczasowym dostawcy, a może także zapisać się „do nas” – dodaje Janusz Jakubik.  

Możliwość podłączenia się do systemu w Rykach będzie miało ponad 400 właścicieli mieszkań.

ŁuG / MaK / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version