Sejm uchwalił w piątek (08.04) z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja ma m.in. przyspieszyć rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Wprowadzono też zapis o dostarczaniu leków stronie ukraińskiej przez RARS.
Za nowelizacją głosowało 434 posłów, przeciw było 10, a jeden wstrzymał się od głosu.
Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.
CZYTAJ: ONZ: Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka
Projekt nowelizacji specustawy pomocowej rząd przyjął we wtorek. Regulacja zakłada m.in. tymczasowe dopuszczenie lekarzy z Ukrainy do wykonywania zawodu w Polsce w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom Ukrainy.
Nowelizacja wprowadza również zapisy, które umożliwią finansowanie działań polskich służb na rzecz bezpieczeństwa uchodźców z Funduszu Pomocy. Zgodnie z regulacją w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Gwarancji Kryzysowych. Nowe przepisy przewidują, że w związku z wojną BGK będzie mógł udzielać poręczeń i gwarancji spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców.
W nowelizacji znalazły się też rozwiązania dla obywateli Białorusi, którzy uciekli z Ukrainy do Polski przed wojną. Przewidują one m.in. wydawanie białoruskim uchodźcom z Ukrainy wiz humanitarnych w Polsce. Ustanowiony ma być też nowy rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy na okres trzech lat po wygaśnięciu takiej wizy.
CZYTAJ: Prezydent Zełenski: Sytuacja w Borodziance „o wiele bardziej przerażająca” niż w Buczy
Oprócz marcowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy nowelizacja zmienia też pojedyncze przepisy kilkunastu ustaw, m.in. o cudzoziemcach, o udzielaniu ochrony cudzoziemcom, o podatku dochodowym od osób fizycznych, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa, Prawie bankowym, czy ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz pielęgniarki i położnej a nawet Prawie farmaceutycznym.
Nowela ma co do zasady wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia, z mocą od 24 lutego, gdy Rosja napadła na Ukrainę.
RL / PAP / opr. WM
Fot. Sejm RP Twitter