Świadczenia mają być bardziej dostępne i kompleksowe. Fuzja dwóch szpitali wojewódzkich w Lublinie

278197662 1423804868040788 5253529803866796038 n 2022 04 12 171227

Fuzja szpitali w województwie lubelskim stała się faktem. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie przejął Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie. Tym samym, Jan Boży został dziś (12.04) wykreślony z krajowego rejestru sądowego.

Decyzję o rozpoczęciu prac nad połączeniem obu placówek Zarząd Województwa Lubelskiego podjął w lipcu ubiegłego roku. Powodem było m.in. rosnące zadłużenie szpitali, które obecnie wynosi łącznie ponad pół miliarda złotych.

– Dla mnie najważniejszą przesłanką połączenia było zwiększenie dostępności i kompleksowości udzielania świadczeń przez oba podmioty – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, Piotr Matej. – Dwa podmioty to dualizm praktycznie wszystkich zachowań w poszczególnych rodzajach świadczeń. Podwójne koszty funkcjonowania czy zabezpieczenia. Oszczędność w tym zakresie pozwoli na rozwój połączonej, dość dużej placówki i szybką odpowiedź na potrzeby pacjentów, przede wszystkim w zakresie dostępu do nowych technologii, czego ewidentnym przykładem jest przekazanie niebawem do dyspozycji robota da Vinci. 

CZYTAJ: Połączenie dwóch szpitali wojewódzkich. Powstała największa placówka medyczna w regionie

Powstały podmiot wciąż będzie zlokalizowany w kilku miejscach w Lublinie, ale zarządzany w jednym miejscu przez trzyosobowy zespół, na czele którego stoi dyrektor Matej. Jego zastępcą został dotychczasowy dyrektor szpitala im. Jana Bożego Tadeusz Duszyński, a dyrektorem ds. lecznictwa pozostaje dr n. med. Małgorzata Piasecka.

– Będziemy dysponować obecnymi potencjałami obu podmiotów – zaznacza dyrektor Matej. – Szpital na Kraśnickiej to radiologia zabiegowa, co jest nowatorską i nowoczesną formą leczenia udarów mózgu czy też chirurgii naczyń. To szeroko zakrojona działalność oddziału kardiologicznego wraz z tzw. leczeniem PERT jako jeden z pięciu ośrodków w kraju. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna miała to do siebie, że o godzinie 14.15 zarówno w jednym, jak i drugim szpitalu kończyła swoją działalność. Chcemy dać ofertę dostępności do poradni specjalistycznej co najmniej do godz. 18, dobrze byłoby nawet i do 20. 

W następstwie fuzji wszyscy pracownicy szpitala im. Jana Bożego przechodzą do szpitala im. Wyszyńskiego. Na koniec marca zatrudnione są 2 573 osoby, w tym 535 lekarzy, lekarzy rezydentów i stażystów, 804 pielęgniarki i 204 położne.

– Chcemy w pełni wykorzystać doświadczenie kadry – dodaje Matej. – Pamiętajmy, że każdy oddział musi mieć specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Co najmniej w liczbie 2-3. Do maja chcemy rozpocząć prace tzw. na drugą zmianę w procedurach zabiegowych, czyli blok operacyjny czynny do godz. 20 z lekarzami operatorami, lekarzami anestezjologami, pielęgniarkami instrumentującymi czy pielęgniarkami anestezjologicznymi. To wspomniane zwiększenie dostępności do świadczeń. 

Połączony szpital będzie dysponował 1083 łóżkami i 38 oddziałami. – Będzie centralny trakt operacyjny w dwóch lokalizacjach: przy ul. Herberta i Kraśnickiej, 4 izby przyjęć, 1 blok operacyjny, blok operacyjny w komórkach ginekologii i położnictwa oraz cięć cesarskich – wylicza dyrektor Matej. – Najważniejsza informacja: żaden z obecnie funkcjonujących oddziałów w łączonych szpitalach nie zostanie zlikwidowany. Zmiany mogą jedynie dotyczyć ich lokalizacji. Mam tu na myśli oddział urologiczny, gdzie mamy w dwójnasób oddział neurologiczny, ortopedyczny, chirurgiczny oraz przemieszczenie oddziału alergologii czy też gastroenterologii. To nastąpi ewolucyjnie, przy odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu miejsc dla pacjentów. W tym zakresie jest przygotowany cykliczny harmonogram, co miesiąc czy półtora miesiąca oddział. W pierwszej kolejności będzie to pododdział otolaryngologiczny z ul. Herberta na Kraśnicką, następnie urologia i neurologia.

Nowa placówka ma także plany inwestycyjne, które wyniosą łącznie 300 milionów złotych. Ponad 100 milionów zostanie wydane na powstanie Regionalnego Centrum Pulmonologii w placówce przy ul. Herberta, a blisko 76 milionów będzie kosztować utworzenie nowego bloku zabiegowo-anestezjologicznego w szpitalu przy al. Kraśnickiej. – Chcemy stworzyć takie warunki pracy dla lekarzy i pielęgniarek, które przełożą się na lepsze warunku dla pacjentów – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – W tej chwili szpital przy al. Kraśnickiej dostanie od nas pieniądze z RPO na informatyzację, remont i doposażenie kardiologii, toksykologii. Chcemy wprowadzić nową jakość usług, takich, których jeszcze na Lubelszczyźnie jest mało, a które mogą poprawić kondycję finansową, ale przede wszystkim dać pacjentów, którzy będą wymagali tego leczenia. Chcemy być bardzo nowoczesną placówką. 

Dyrektor połączonego szpitala im. Wyszyńskiego Piotr Matej zaznacza, że nie planuje żadnych zwolnień pracowników.

Fuzja oznacza powstanie największej placówki medycznej zarządzanej przez lubelski Urząd Marszałkowski. Łączna wartość umów z NFZ po połączeniu obu szpitali to 312 milionów złotych. Według założeń w 2025 roku szpital osiągnie zrównoważony wynik finansowy, co oznacza, że dług nie będzie narastał.

EwKa / opr. WM

Fot. Ewelina Kwaśniewska

Exit mobile version